Ministrica za delo Anja Kopač Mrak je v DZ opozorila, da so pokojnine odvisne od sistemov, postavljenih pred njenim mandatom. Sicer pa se bodo pokojnine v letu 2018 uskladile dvakrat, je dejala. Julijana Bizjak Mlakar iz koalicijske DeSUS pa je menila, da je zanemarjanje področja starejših v zadnjih letih neposredna odgovornost Kopač Mrakove.
Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Kopač Mrakova je opozorila, da upokojencem po pokojninski reformi iz leta 2012 ne pada več nadomestitveno razmerje med zadnjo plačo in prvo pokojnino, kot je določala reforma iz leta 1999. Poleg tega je spomnila, da je bila uskladitev pokojnin lani in letos za upokojence bolj ugodna, kakor bi bila po sistemskem zakonu.
V letu 2018 pa je poleg redne uskladitve dogovorjena tudi izredna uskladitev, je spomnila ministrica na včerajšnji seji DZ v odgovoru na poslansko vprašanje Bizjak Mlakarjeve glede področja pokojnin.
Po ministričinih besedah bi imelo približno 34.000 upokojencev konec oktobra pokojnino višjo od 600 evrov, če interventnih ukrepov na pokojninskem področju ne bi bilo.
Po drugi strani je Bizjak Mlakarjeva menila, da si "noben narod ne zasluži lastne države, če ni sposoben poskrbeti za dostojno življenje tistih, ki niso več sposobni skrbeti zase". Ministrstvo doslej kljub obljubam ni poskrbelo za dostojno starost ljudi, je dejala. Medtem ko je meja tveganja revščine 616 evrov, ima danes več kot polovica upokojenih po njenih besedah pokojnino, ki je nižja od 600 evrov. Lani je kljub visoki gospodarski rasti živelo v revščini več upokojencev kot leto prej, je dodala.
Ministrica pa je spomnila, da so višine povprečnih pokojnin odvisne od plač in sistemov, ki so bili vzpostavljeni veliko pred začetkom njenega mandata na mestu ministrice za delo.
Bizjak Mlakarjeva je vztrajala, da je prav ministričina odgovornost, da se je lani ob tako visoki gospodarski rasti povečalo število revnih starejši. Prav tako je po poslankini oceni neposredna odgovornost Kopač Mrakove, da se je področje starejših v zadnjih letih zanemarjalo.
Poslanci DeSUS so v četrtek v parlamentarni postopek vložili predlog novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, s katero bi pokojnine vrnili na raven pred krizo. Kot so navedli, bo finančni učinek izrednega usklajevanja pokojnin v letih 2019-2022 okoli 334 milijonov evrov, poroča STA.
Članek je objavljen na spletni strani ZDUS.