Pogovarjali smo se s Primožem, ki se z lucidnimi sanjami ukvarja že vrsto let. Odgovoril nam je na nekaj vprašanj.
Kaj so lucidne sanje in kako se jih lahko naučimo?
Prvi pogoj, da se lahko začnemo ukvarjati z lucidnimi sanjami je ta, da se zjutraj, ko se zbudimo, sploh spominjamo, kaj smo preteklo noč sanjali. Druga stvar, s katero si bomo pomagali na naši poti do sanj je, da si naše sanje beležimo in zapisujemo.
Kolikokrat se čez dan vprašamo ali nemara sanjamo? Malokrat? Bodimo pošteni. Praktično nikoli. In če tega ne počnemo čez dan, zakaj neki bi to počeli v sanjah? Pripraviti se moramo do tega, da postanemo kritični do stvarnosti oz. da v sanjah preizkušamo, če sanjamo ali ne.
Obstaja več metod preverjanja stvarnosti: Ko smo budni, preverimo ali sanjamo.
Ena od metod je "štetje prstov". Preštejemo prste na roki. Če jih preštejemo več kot pet, vemo, da je nekaj narobe, takrat vemo, da sanjamo. Če dvomimo v rezultat, lahko štetje ponovimo. Ta metoda se še največ uporablja. Večkrat, kot izvajamo preverjanje realnosti, večja možnost obstaja, da bomo to počeli tudi v sanjah.
Dihanje skozi zaprt nos: S prsti zapremo nos in poskušamo dihati. Če lahko vseeno dihamo oz. če se ne začnemo dušiti, je to jasen znak, da sanjamo!
Poizkus letenja. Ta je mogoče najbolj zanimiv od vseh. Poskus letenja namreč vključuje nekakšno poskakovanje, torej odrivanje od tal. V sanjah nas namreč to skakanje dvigne in poletimo.
Elektronski aparati (ure, telefoni, luči, ...) v sanjah ponavadi ne delujejo tako, kot bi morali. Recimo, luč se ne da prižgati ali pa ugasniti, ura kaže čudne številke, s telefonom ne moremo nikakor priklicati nobene številke ali pa dobijo kakšne "dodatne funkcije", kot so npr. prikazovanje reklamnih sporočil.
Obstaja še veliko metod. Ne hitite, za trenutek se ustavite in si oglejte okolico. Opazujte dogajanje in če opazite kaj nenavadnega, pomislite, da niste mogoče v sanjah. Kolikokrat smo sanjali, da vidimo letečega slona ali pa da pada sneg, ko smo na letnem dopustu ...
Popolnoma moramo misliti na to, da obstaja možnost, da smo v sanjah ter moramo biti pripravljeni na pozitiven rezultat preverjanja. Najbolje je, da pri preverjanju resničnosti izhajamo iz dejstva, da sanjamo, ne pa da ne sanjamo.
Če se nam v sanjah pogosto pojavljajo enake stvari, na primer da nas vedno preganja kakšna žival, lahko pomislimo, spet me lovi medved, to se mi pa že prevečkrat dogaja, da bi bilo resnično.
Se lucidnih sanj lahko nauči vsak?
Nauči se jih lahko vsak. Ko gremo spat, nam veliko pomaga to, da gremo spat brez vsakodnevnih skrbi. Mislimo raje na to, kako bomo danes sanjali, kako štejemo prste na roki in kaj bomo počeli, ko bomo ugotovili, da sanjamo. Namreč, ko ugotovimo, da sanjamo, lahko sanjamo, kar si zamislimo. Sami sestavljamo svoje sanje!
Zakaj sploh sanjati lucidne sanje?
Mladi radi sanjarijo kako letijo, premikajo predmete, vozijo dirkalni avto, skratka se zabavajo na način, ki v realnem svetu ni izvedljiv.
Če nas pogosto tlači mora, lahko s pomočjo lucidnosti preženemo strahove.
Starejši lahko v lucidnih sanjah doživijo vse tisto, kar si potihem želijo, lahko podoživijo vse, kar so že doživeli ...
Veliko je prednosti, zakaj sanjati lucidne sanje.
Kaj svetujete nekomu, ki bi se rad te tehnike naučil?
Zjutraj ko se zbudi, naj najprej pomisli, kaj je sanjal in si to zapiše v sanjski dnevnik. Čez dan naj se večkrat vpraša ali sanja (preveri stvarnost).
Nekateri za prve lucidne sanje potrebujejo le kak teden, drugi lahko porabijo več časa ...
Lahko pa si pomagamo tudi s pomočjo naprednih metod. Ena od teh je zbujanje po štirih urah spanja, za 20 minut, ko gremo nazaj spat, je naš um bolj buden in tudi v sanjah ostane bolj kritičen do okolice.
Če hodimo spat preveč zaspani, je tudi naš um manj bister in težje se bomo sredi sanj “prebudili”.
Spremljajte svoje sanje, enkrat vam bo uspelo !
Če bi tudi vi radi svoje sanje nadzorovali in si sami pisali scenarij zanje, lahko več najdete
tukaj. Obiščete lahko tudi
forum, kjer boste našli veliko zanimivih informacij.