Verjetno tudi veste, kako pomembna za metabolizem sta gibanje in šport. Velja pa tudi obratno - upočasnjena presnova igra vlogo pomembno pri tem, da kilogrami nočejo dol, čeprav počnete vse prav.
Metabolizem je proces, v katerem telo hrano in pijačo pretvori v energijo, ki jo potrebuje za svoje delovanje. Gre za številne kemične in fizikalne procese, pri katerih se snovi v organizmu razgrajajo in nastajajo nove. Pri tem igrajo ključno vlogo encimi. Bolj učinkovita kot je presnova, hitreje telo porablja kalorije in »kuri« maščobe v procesu hujšanja. Telesna aktivnost pospeši metabolizem. Pri ljudeh z več puste mase (mišic) metabolizem poteka hitreje kot pri tistih z več maščevja. Na metabolizem lahko vplivamo tudi sami.
Premalo spanja
Spanje je čas, ko se telo regenerira in odpočije. Premalo spanca vpliva na hormone, ki regulirajo apetit, kar ima za posledico, da občutek sitosti po obroku traja manj časa. Zmanjša se odpornost celic na inzulin, kar zmoti metabolizem. Idealno je sedem do osem ur spanca na noč.
Pitje premalo vode
Pravilna hidracija ni samo ključ za boljše počutje in več energije, ampak tudi poskrbi, da kemijski in fizikalni procesi v telesu potekajo tako, kot je treba. Že minimalna dehidracija upočasni metabolizem za tri odstotke, kar na dolgi rok vodi v povečanje telesne teže. Če pred obrokom spijete dva kozarca vode, boste pojedli manj hrane, saj ne boste jedli na prazen želodec. Študija, ki so jo objavili v The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism je pokazala, da se je metabolizem pri zdravih odraslih deset minut potem, ko so spili pol litra vode, povečal za 30 odstotkov. Pomislite na to, ko vas bo zamikala plastenka sladke pijače, in namesto nje posezite po vodi.
Izogibanje vajam za moč
Preden se zaženete v hrib ali smuknete na orbitrek, se spomnite, da bolj kot aerobna vadba metabolizem pospešijo vaje za moč. Aerobna vadba požene srčni utrip in hipno zelo dvigne porabo kalorij, vendar učinek ni dolgotrajen. Pridobivanje mišične mase je tisti proces, ki ohranja metabolizem »v višji prestavi« na dolgi rok.
Premalo beljakovin
Beljakovine so ključne za izgradnjo mišic. Če je šport dnevno na vašem urniku, je pomembno, da po aktivni vadbi zaužijete nekaj beljakovin, saj pomagajo telesu pri regeneraciji. Pomembne so za presnovo, po njih pa smo siti dlje časa kot po ogljikovih hidratih. Presnova beljakovin je za telo napornejša kot presnova ogljikovih hidratov in maščob. Več energije kot je potrebno za pretvorbo hrane v energijo, večji je termični efekt. Slednji je pri beljakovinah visok: od vsakih 100 zaužitih kalorij 25 do 30 porabi zgolj za njihovo razgradnjo.
Bivanje v zaprtih prostorih
Če hočete izboljšati metabolizem, pojdite na sveži zrak. Bodite zunaj največ, kot ste lahko. Sončni žarki ne poskrbijo zgolj za vitamin D v vašem telesu, pač pa tudi spodbudijo nastanek dušikovega oksida v koži. Gre za snov, ki je pomembna za uravnotežen metabolizem. Ko so preučevali vpliv sončne svetlobe na metabolizem pri podganah, so ugotovili, da dušikov oksid izboljša presnovo sladkorja. Druge študije so pokazale, da dušikov oksid znižuje krvni tlak.
Viri:
The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism
Mayo Clinic
Southampton University