Ste perfekcionist?

Kdo je perfekcionist? Perfekcionist se na delovnem mestu žene in dela ter dela in dela, dokler ne zadosti svojim kriterijem, ki so pri njemu visoko postavljeni, pa četudi nadrejeni ne zahteva toliko. Vse mora biti narejeno v piko, pa še takrat bo sam sebe pred drugimi kritiziral, da to pa to ni dobro naredil. Zveni znano?
Ste perfekcionist? (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Ste perfekcionist? (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Perfekcionist je tudi prepričan, da nihče ne zna in ne zmore narediti neke naloge tako dobro, kot jo zna on sam, zato ne zna in ne zmore delegirati svojega dela nekomu drugemu.

Zakaj si posameznik ne postavi meje? Kje je tisto mejno področje, ko je zaposleni sposoben reči: »ne, tega pa ne morem narediti« in na primeren način vedno večjim zahtevam nadrejenih ali delovnega procesa postavi mejo.

Kaj pa je izgorelost? O njej se piše vedno več, je pa sindrom, ki prihaja šele zadnje čase bolj v ospredje. Kot vemo, je izgorelost negativna reakcija na stres in je odvisna predvsem od sposobnosti posameznika, kako zna obvladovati stres. Kajti, stres je tisti, ki nas na delovnem mestu počasi vodi proti izgorelosti, ki v končnem stadiju pomeni bolezensko stanje, le-to pa lahko napreduje do psihofizičnega zloma zaposlenega.

Definicija izgorelosti, kot jo pojmujejo strokovnjaki: začne se s tem, da posameznik vedno več dela, ne da bi znal postaviti mejo. Ker preveč dela, je vedno bolj izčrpan, to pa vodi v zmanjšano zmožnost opravljanja svojega dela. Proti koncu procesa osebnostne erozije se običajno pojavi tudi depresija in agresivno reagiranje. Ker je delo opravljeno vse slabše, zaposleni je vse bolj, bi rekli po domače, živčen, nadrejeni začnejo to opažati in posledica je strokovno nazadovanje ali celo izguba službe. Vse to seveda posameznika vodi do duševne, socialne in čustvene otopelosti, kar spet vse vodi v psihosomatske bolezni. Krog je sklenjen.

Rešitev? Vemo, da so zahteve na delovnih mestih čedalje bolj stroge, nepopustljive, konkurenca kandidatov za posamezno delovno mesto je ogromna in dejansko se mora posameznik zelo truditi in si prizadevati svoje delo opraviti maksimalno kvalitetno. Pri tem pa osebnostno zdrav zaposleni zna tudi reči, da nekega na novo naloženega dela ne more ali zna opraviti. S tem sicer tvega dvignjeno obrv nadrejenega, obenem pa si prisluži nekaj časa, ki ga lahko vloži v sebe in zdravo preživljanje svojega prostega časa, bodisi s svojimi najdražjimi, v svojem socialnem krogu ali s krepitvijo organizma s telesno dejavnostjo. Vse tole zadnje našteto so dejavniki, ki nam zmanjšujejo stres in nam krepijo ne samo fizično telo temveč tudi naš notranji čustveni in doživljajski svet.

Znano je, da nadrejeni vedno rajši naložijo dodatno delo tistim zaposlenim, ki nikoli ne rečejo ne, temveč bledo in nemo pokimajo in začnejo še več delati. Imajo slabo samopodobo in nimajo odnosa do sebe, ne znajo ali ne morejo reči »ne« dodatnim obremenitvam.

Na vaš srček polagam idejo, da poskusite živeti tukaj in zdaj, potrudite se ugotoviti kaj je za vas res pomembno, živite in delajte v pozitivni smeri, predvsem pa mislite pozitivno! Če ne boste bolj skrbeli za sebe, kdo pa bo namesto vas? Torej poskusite razviti zdravo mero egoizma, kar pomeni, da niste vedno vsem na razpolago, temveč znate kdaj izreči »prijazni ne«. Saj vem, marsikomu od vas je to zelo težko narediti, ampak verjemite, s treningom in s vedno več »prijaznimi ne-ji« boste tudi vi sčasoma lažje zadihali in sebi prihranili marsikatero leto svojega življenja, saj se bosta stres in možnost izgorelosti zelo zmanjšala. Mislite na sebe in poskusite.

Še več o avtorici prispevka boste našli tukaj.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Meditacija: Kako nam lahko pomaga?

Meditacija je tehnika, s katero povežemo svoje telo z d...

Čustvena zloraba: Ste jo deležni tudi vi?

Čustvene zlorabe so pogosto dogajajo na tako neviden na...

Kako z vnuki preživeti kakovosten čas, tudi ko so že najstniki

Ko vnuki odrastejo in vstopijo v najstniška leta, se di...

Sprostitev in ravnovesje v zrelih letih: Kako najti notranji mir v podjetništvu

Podjetništvo v zrelih letih prinaša številne prednosti ...

Zakaj se po zimi počutimo izčrpane? To so najpogostejši vzroki za pomladno utrujenost

Pomlad prinaša obljubo nove energije in ponovnega prebu...

Kako premagati notranji nemir in najti izpolnjenost v zrelih letih

Ste se kdaj znašli v obdobju, ko ste dosegli večino svo...

Domači ljubljenčki v domovih za starejše: ali pozitivni učinki odtehtajo izzive?

V slovenskih domovih za starejše se vedno pogosteje odp...

6 navad, ki povečujejo tveganje za demenco in Alzheimerjevo bolezen

Strokovnjaki opozarjajo pred navadami, ki uničujejo naš...

Ksenija Benedetti: Lahko bi bila tudi samska, brez težav. S tem ni prav nič narobe.

„Včasih ni dobro samo čakati, da vam sreča pade na glav...

Zaskrbljeni, obremenjeni? Poskusite s posebno tehniko dihanja, ki vas bo takoj pomirila

Ko nas ujame preobremenjenost ali zaskrbljenost, nam pr...

Intervju s trenerko spomina: "Ukrepati, ko so že nastopile težave, je malo pozno"

Z Jasmino Lambergar, certificirano trenerko spomina, ki...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Irena Dolinšek - IR1

Irena Dolinšek - IR1
upokojena organizatorka dogodkov


"Ljudje se moramo čim prej otresti strahu pred staranjem in delom življenja v penziji! Pomembno je, da sprejemamo vse stopnje razvoja v svojem življenju in izkoristimo njihove prednosti, saj je teh v vsakem obdobju življenja veliko, če jih le vidiš."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.