Svetovni dan čebel združuje Slovence in povezuje svet

Aktualno > Dogodki | piše: Saša Pivk Avsec | 28.1.2016
Občina Tržič in tržiški čebelarji podpirajo pobudo Čebelarske zveze Slovenije (ČZS), da se 20. maj razglasi za Svetovni dan čebel. Prav na ta dan, leta 1734 se je v Breznici pri Žirovnici rodil Anton Janša, začetnik modernega čebelarstva in eden najboljših poznavalcev čebel, ki je deloval kot prvi učitelj čebelarstva na cesarskem dvoru.
Čebelarstvo je v Sloveniji ena od poezij kmetijstva. (foto: freeimages.com)
Čebelarstvo je v Sloveniji ena od poezij kmetijstva. (foto: freeimages.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Pobudo sta že v lanskem letu podprli Vlada RS in največja mednarodna čebelarska organizacija APIMONDIA. Z namenom promocije pobude v Sloveniji se je ČZS v sodelovanju s čebelarskimi društvi novembra lani lotila velikega projekta in ga naslovila Svetovni dan čebel združuje Slovence in povezuje svet. V okviru promocije bodo predsednik ČZS Boštjan Noč, podpredsedniki, člani upravnega in nadzornega odbora ČZS in tamkajšnji zaposleni v času od decembra 2015 do marca 2016 obiskali vseh 210 čebelarskih društev v Sloveniji.

V petek, 29. januarja 2016, ob 16. uri se bo čebelarska karavana s prepoznavnim kombijem ustavila v Tržiču. V atriju Občine Tržič bo predstavnike ČZS, na čelu s predsednikom Boštjanom Nočem, sprejel župan Občine Tržič mag. Borut Sajovic, ki tudi sam čebelari že polna štiri desetletja. Domači čebelarji bodo širši javnosti predstavili čebelarski krožek.

Čebelarstvo ie v Sloveniji, pa tudi v Tržiču, ena od poezij kmetijstva, ki ima bogato tradicijo. Čebela je izjemen indikator stanja v okolju in tam, kjer je to dobro, s preživetjem nimajo težav. Zadovoljen in ponosen sem, da lahko rečem, da je v Tržiču temu tako. Osnovni pomen čebele ni v tem, koliko dohodka prinese čebelarstvu, pomembneje je tisto, kar čebele naredijo v naravi z opraševanjem in omogočajo številne kmetijske pridelke in rastline,” opiše pomen čebelarjenja tržiški župan mag. Borut Sajovic.

Petkovo srečanje bo priložnost za pogovor o stanju na področju čebelarstva v Sloveniji, za srečanje članov Čebelarskega društva Tržič z izvoljenimi predstavniki v Čebelarski zvezi Slovenije in podporo svetovnemu dnevu čebel, ki bi prinesel izjemno promocijo Slovenije. In nenazadnje tudi zato, da v čebelarske vrste privabijo čimveč mladih.

Tržiški čebelarji so imeli sicer v nedeljo, 24. januarja letni občni zbor, na katerem niso mogli mimo trenutno zelo aktualne teme glede varnosti in ustreznosti slovenskega medu. Med odvzetimi vzorci sta bila tudi dva tržiških čebelarjev, ki pa popolnoma ustrezata vsem normativom.
V Tržiču imamo dober med. Naši občani in potrošniki, ki kupujejo med pri lokalnih čebelarjih, ki jih poznajo, so na varni strani,” še pravi župan Občine Tržič mag. Borut Sajovic.

V skopu promocije projekta poteka tudi nagradna igra, v kateri lahko sodeluje vsak, ki poišče prepoznavni čebelarski kombi, ga fotografira in fotografijo pošlje na e-naslov 20.maj@czs.si. Vse fotografije sodelujejo v nagradnem žrebanju.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Kam pozimi, če ne marate snega? Ideje za vse, ki iščete mir in toplino

Zima ima veliko obrazov. Za nekatere pomeni sneg, mraz ...

Z avtom na pot: Kaj preveriti pred odhodom, kako ravnati ob okvari, utrujenosti...?

Preden se odpravite na pot z avtomobilom, še posebej pa...

Zimska utrujenost ali pomanjkanje železa? Kako razlikovati med obema

Ko pride zima, dnevi postanejo kratki, svetlobe je manj...

Na 27. Slovenski festivalu vin podeljena priznanja

V Cankarjevem domu je 13. in 14. novembra potekal 27. S...

Prihaja 27. Slovenski festival vin!

V Cankarjev dom ponovno prihaja tradicionalen dogodek, ...

Simbolična pogreba Neishe in Marka Verdeva odprla razpravo o minljivosti

V Ljubljani je Slovensko društvo Hospic ob 30-letnici d...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (19. - 25. 1. 2026)?

V začetku tedna vas bo – kljub temu da bo v ospredju še...

Izšla je januarska številka revije Vzajemnost 2026

Staranje je lahko lepo obdobje, na katerega pa se je tr...

Prepoznate znake možganske kapi? Lahko vam rešijo življenje!

V večini primerov možganske kapi je vzrok krvni strdek,...

Iz Jožičine kuhinje: Tirolski cmoki

Okusni in hitro pripravljeni.

Naravne metode, ki hitro uravnajo povišan krvni tlak

Če imate previsoki krvni tlak, si tega lahko poskušate ...

Primeri garij v Dalmaciji: kaj to pomeni in ali je razlog za paniko?

Novice o potrjenih primerih garij v Dalmaciji so pri ma...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Vlasta Nussdorfer

Vlasta Nussdorfer
varuhinja človekovih pravic


"Nihče ni popoln; ne mlad in ne star, šele vsi skupaj lahko zgradimo lepši in srečnejši svet."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2026 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.