Unesco podelil Ljubljani naziv mesto literature

Aktualno > Dogodki | piše: MOL | 16.12.2015
Ljubljana je pred dnevi prejela stalni naziv mesto literature, ki ga Unesco podeljuje mestom z bogato literarno dediščino in živahnim sodobnim literarnim utripom, ki se zavedajo pomena kulture in knjige za trajnostni razvoj mesta.
Ljubljana je postala mesto literature. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Ljubljana je postala mesto literature. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Generalna direktorica Unesca Irina Bokova je ob razglasitvi povedala, da je Unescova mreža kreativnih mest odlična potrditev, da kultura omogoča trajnostni razvoj in ob tem poudarila, da so novo imenovana mesta in njihove države pomembno obogatila mrežo.
V Edinburgu so vključitev Ljubljane v mrežo mest literature pospremili z besedami:

»Izražamo dobrodošlico Ljubljani kot bratskemu mestu literature. Prijava Ljubljane nas je navdušila, saj je več kot očitno zelo živo književno mesto, ki bo našo mrežo obogatilo z novimi pogledi in dinamiko. Zelo se veselimo vzpostavitve tesnih vezi med našimi mesti in sodelovanja na projektih v prihodnjih letih«, Ali Bowden, Direktor, Edinburg – Unescovo mesto literature.

Ljubljana se je v kandidaturi za pridobitev tega naslova zavezala, da bo tudi v prihodnje spodbujala bogato literarno dogajanje v mestu (Slovenske dneve knjige, Knjižnico pod krošnjami, Vodnikovo domačijo, Mestno knjižnico Ljubljana, Slovenski knjižni sejem,…), omogočala varen dom literarnim ustvarjalcem z vsega sveta preko sodelovanja v mreži ICORN, promovirala branje in dostopnost knjige za vse starostne skupine ter podpirala dobro razvito knjižno infrastrukturo.

Kot osrednje projekte bo Ljubljana podpirala literarni festival z uglednimi tujimi in domačimi avtorji in izdajo njihovih del, nadaljevala projekt Ljubljana bere, ki promovira vrhunsko slovensko ustvarjalnost za otroke ter spodbuja družinsko branje in posedovanje knjige, vzpostavila bo nov otroški knjižni festival, v Palači Cukrarna pa literarno središče, ki bo na izviren način prinašalo nove vsebine, povezane s knjigo.

Ljubljana se bo kot osrednja gostja in mesto literature predstavila tudi na knjižnem festivalu v Pulju Sa(n)jam knjige u Istri novembra 2016.

Osrednji del kandidature je Manifest za Ljubljano – mesto literature, v katerem je predstavljenih dvanajst razlogov za podelitev Unescovega naziva Ljubljani in štiri zaveze, ki jih bo Ljubljana z nazivom uresničevala.

Stalni naziv mesto literature so letos poleg Ljubljane prejeli še Uljanovsk (Rusija), Bagdad (Irak), Tartu (Estonija), Lvov (Ukrajina), Barcelona (Španija), Nottingham (Velika Britanija), Obidos (Portugalska) in Montevideo (Urugvaj). Ta mesta so se pridružila mestom Edinburgh (Velika Britanija), Melbourn (Avstralija), Iowa City (ZDA), Dublin (Irska), Reykjavik (Islandija), Norwich (Velika Britanija), Krakow (Poljska), Dunedin (Nova Zelandija), Praga (Češka), Heidelberg (Nemčija) in Granada (Španija). Unescov naziv mesto literature tako nosi že dvajset svetovnih mest.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Astrologija: To so pari, ki se najbolj ujemajo

Je vaše astrološko znamenje v ujemanju s partnerjevim? ...

Seks v zrelih letih: 9 zdravilnih položajev

Preverite devet splošnih zdravilnih položajev, ki jih s...

Pust: 4 odlične ideje za pustno ustvarjanje z vnuki

Še malo in bomo okoli nas že lahko slišali razigran sme...

Pravljično Celje 2025 pod drobnogledom - ste ga obiskali?

Ko se v Celju ugasnejo praznične luči in se mesto vrne ...

Kam pozimi, če ne marate snega? Ideje za vse, ki iščete mir in toplino

Zima ima veliko obrazov. Za nekatere pomeni sneg, mraz ...

5 idej, kako lahko porabite trda kuhana jajca

Če tudi vam ostajajo pobarvane pisanke ali pa ste v kuh...

Zmenki v zrelih letih: Kaj gre lahko narobe in zakaj?

Zmenki so situacija, v kateri najpogosteje »zablokiramo...

Ste že slišali za ječmenovo vodo? Preberite, zakaj bi jo morali piti vsak dan

Ječmen je stara žitarica, na katero pa nikakor ne smemo...

»Nismo vedeli, kaj delamo – samo da moramo«: zgodba o skrbi za umirajočega očeta

Iskren in ganljiv pogovor o tem, kaj pomeni spremljati ...

Domače zdravilo proti revmi in bolečim sklepom, ki preverjeno deluje!

V prispevku boste našli naravni recept za lajšanje in z...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (6. - 12. 4. 2026)?

Najbolj boste zadovoljni, če vam bo uspelo z energijo S...

Prebavne težave po prazničnih pojedinah – kako si pomagati?

Prazniki so čas obilja, druženja in uživanja v hrani. A...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milena Miklavčič

Milena Miklavčič
novinarka, pisateljica


"Od nas samih je odvisno, s katero nogo bomo vstali. To je recept za uspešno življenje, ne nazadnje tudi v zrelih letih."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2026 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.