Arhiv odgovorov Zastavi vprašanje Kdo odgovarja
Išči po vprašanjih ostalih uporabnikov in odgovorih naših priznanih strokovnjakov.
Področje
Iskalni niz
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
22.1.2016
Odgovarja:

Darilna pogodba in dedovanje

Spoštovani! Z možem bi rada na mlajšo hčer prepisala hišo. Kako to najlažje naredimo in s čim manj stroški? Z darilno pogodbo? Je potrebno k notarju ali lahko sami doma sestavimo? Želela bi tudi hčerko zaščititi pred tem, da bi morala izplačevati svojo starejšo sestro zaradi te hiše, saj ona pri gradnji ni nič sodelovala in bo lahko po najini smrti dedovala od druge hiše in ostalega premoženja. Tisto pa bi potem šlo na polovico. Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav. Branka

Darilna pogodba in dedovanje comment arrow
Pozdravljeni,
Neodplačen prepis nepremičnine med sorodniki prvega dednega reda (kar vidva kot starša in vaša mlajša hči ste) se, kot ste v vprašanju omenili, najceneje napravi v obliki darilne pogodbe (med vami in hčerjo). Za sam prenos lastništva ste tudi opravičeni plačila davka od prometa z nepremičninami (med sorodniki 1. dednega reda je davčna stopnja pri prenosu lastništva z darilno pogodbo 0 %). Darilno pogodbo lahko sestavite sami in za to ne potrebujete pomoči notarja. Notarja potrebujete samo za to, da overi vaše podpise na darilni pogodbi, po tem, ko ste vašo darilno pogodbo predložili tudi davčni upravi, ki vam darilno pogodbo pregleda in označi, da je davčna stopnja 0 % in da je s tem vaša davčna obveznost do države poravnana. Ko dobite s strani Davčne uprave darilno pogodbo "poštempljano", pa se morate odpraviti k notarju da vam overi podpise na sami darilni pogodbi. Namen overitev podpisov pri notarju je v tem, da notar preveri, ali so poravnane VSE obveznosti do države, kar se tiče plačila davka (v vašem primeru bo slednji znašal 0 %). Ko je darilna pogodba pri notarju overjena, se lahko vpiše v Zemljiško knjigo.

Ne potrebujete pa notarja, da bi vam predlagal vpis prenosa lastništva v samo Zemljiško knjigo. Čeprav vam bo on sam to predlagal. Samo spremembo lastništva v zemljiški knjigi lahko vi predlagate osebno tako, da greste na zemljiškoknjižno sodišče in tam oddate predlog za prenos lastništva. Seveda imejte sabo overjeno darilno pogodbo, ki vam daje podlago za prenos lastništva. Sodišče vam za to zaračuna določeno takso, ki pa je znatno nižja od tiste, katero bi vam zaračunal notar.

Glede vaše skrbi o dedovanju in delitvi premoženja med vašima hčerama pa je tako, da v kolikor želite vplivati na delitev vašega premoženja po vaši smrti, vam predlagam da sestavite oporoko.

Je pa tako, da tudi če vi z oporoko razpolagate s svojim premoženjem, morate paziti, da ne posežete v nujni delež vaše druge hčere. Slednje pomeni, da npr. v kolikor zapuščinska masa (se pravi vrednost celotne zapuščine), znaša 1000 enot in sta dediča 2 (vaši hčeri), je glede na sam zakon o dedovanju, vsaka od obeh hčera, opravičena do 1/2, kar pomeni vsaka do 500 enot. Nujni delež v tem primeru bi znašal 1/2 zakonitega deleža, kar pomeni 1/4 zapuščinske mase, kar v našem primeru znaša 250 enot.

Z oporoko morate vi vaši drugi hčeri nameniti najmanj 250 enot v nasprotnem primeru, bo lahko slednja zahtevala vračanje daril v dedni delež, seveda do višine njenega nujnega deleža.

V Sloveniji in na splošno v kontinentalnem pravu, je oporočiteljeva volja omejena. Se pravi oporočitelj s sestavo oporoke ne more v celoti razpolagati s svojim premoženjem za časa smrti. Razlog temu je institut "nujnega dedovanja", ki je vpeljan in prevzet v naš dednopravni red še iz časa rimskega prava.

Tako da v kolikor je vrednost ostale zapuščine dovoljšna, da bo pokrila vsaj nujni delež druge hčere, potem vaša hči, kot bodoča lastnica omenjene hiše, ne bo imela nobenih zahtevkov s strani sestre po delitvi hiše oz. morebitnem izplačevanju na račun hiše.

Sebastjan Kuhar,
univ. dipl. pravnik

Luc sinergija d.o.o., pravno in davčno svetovanje
Prejšna stran
1
2
3
...
Naslednja stran
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milan Pavliha

Milan Pavliha
psiholog, pedagog


"Upokojitev je lahko tudi začetek nove kariere."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.