Spoštovani,
če želite razdeliti stanovanje, na katerem imata že vpisano solastninsko pravico skladno z vajinim deležem na skupnem premoženju, potem lahko sprožite nepravdni postopek za delitev solastnine. Postopek vodi okrajno sodišče na območju, kjer leži nepremičnina.
Stanovanje se lahko razdeli v naravi, če je to možno, in sicer tako, da dobite v izključno last tisti del, za katerega izkažete večji interes. Praviloma stanovanja ni možno deliti v naravi, saj bi bila z delitvijo okrnjena njegova funkcionalnost.
Če delitev v naravi ni možna, se stanovanje lahko razdeli tako, da se proda in kupnina razdeli med solastnika. Prodaja se po ceni, ki jo določi sodišče s pomočjo sodnega cenilca, razen če se solastnika dogovorita o prodajni ceni. Vsak solastnik pa lahko predlaga, da stanovanje postane njegova izključna last, pod pogojem, da izplača drugega solastnika z izplačilom sorazmerne prodajne cene. To ceno določi sodišče s pomočjo sodnega cenilca, razen če se solastnika v sodnem postopku strinjata o prodajni ceni. Stroške sodnega cenilca mora vnaprej založiti predlagatelj delitve. Kupnino je v tem primeru treba plačati najkasneje v treh mesecih od pravnomočnosti odločbe o prodaji, skupaj z obrestmi, po katerih se v kraju, kjer leži nepremičnina, obrestujejo bančni depoziti za dobo treh mesecev. Ker imata na stanovanju hipoteko, bo treba urediti tudi razmerje do banke.
Če pa je lastnik stanovanje le en partner, je v primeru spora najprej treba v pravdnem postopku ugotoviti, da to stanovanje sodi v skupno premoženje, pridobljeno v času zunajzakonske zveze, nato določiti delež na skupnem premoženju in nato izpeljati še nepravdni postopek za delitev stanovanja (kot je opisano v prejšnjih odstavkih). Pravdni postopek se začne z vložitvijo tožbe z ustrezno postavljenim tožbenim zahtevkom. V pravdnem postopku je možno skleniti tudi sporazum o načinu delitve stanovanja, s čimer se lahko izogneta dodatnemu delitvenemu postopku.
Na spletu boste verjetno našli kakšne vzorce predlogov v nepravdnem postopku ali tožb v pravdnem postopku, vendar vam svetujem, da se raje obrnete na odvetnika ali odvetnico, ki vam bo glede na vašo situacijo ustrezno svetovala in vas vodila skozi postopke (še posebej v primeru pravdnega postopka).
Lep pozdrav,
Matiček Žumer
odvetnik
Odvetniška pisarna Matiček Žumer