Arhiv odgovorov Zastavi vprašanje Kdo odgovarja
Išči po vprašanjih ostalih uporabnikov in odgovorih naših priznanih strokovnjakov.
Področje
Iskalni niz
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
21.1.2015
Odgovarja:

Zaščitena kmetija

Spoštovani! Brat je po smrti očeta podedoval kmetijo. Svojemu deležu smo se z mamo in sestro odpovedale v koristi njemu. Naj pripomnim, da je kmetija zaščitena. Problem je v tem, da že več let koristim del zemljišča, cca 200 m2, na katerem imam postavljeno tudi leseno garažo. Brat bi mi ta del zemljišča dal odpisati. Sedaj me pa zanima, če je to sploh možno, glede na to, da je kmetija zaščitena, če pa obstaja možnost, pa me zanima, kako to čim bolj enostavno in z najmanjšimi stroški uredi. V pričakovanju vašega cenjenega odgovora vas lepo pozdravljam. Evita

Zaščitena kmetija comment arrow
Spoštovani!

Razen v izjemnih primerih, se zaščitena kmetija ne sme deliti. To pomeni, da nimate možnosti, da bi vam brat ta del kmetije podaril ali prodal. Lahko pa na tem zemljišču, ki ga uporabljate oz. kjer imate garažo, ustanovite stavbno pravico. Stavbna pravica se ustanovi s pogodbo in je lahko odplačna ali neodplačna pravica imetnika, v tem primeru vas. Stavbna pravica se lahko ustanovi za želeno dobo, a največ za 99 let, velja pa za vsakega naslednika, kar pomeni, da se deduje. To pomeni, da v primeru vaše smrti stavbno upravičenje podedujejo vaši dediči, prav tako pa v primeru bratove smrti dediči ne morejo izbrisati stavbne pravice razen, če se imetnik stavbne pravice s tem strinja ali pa, če preneha plačevati nadomestilo oz. uporablja stavbno pravico v večjem/drugačnem obsegu, kot je bilo dogovorjeno. V slednjem primeru mora lastnik nepremičnine izbris stavbne pravice zahtevati s tožbo.

Za ureditev stavbne pravice morate torej skleniti pogodbo v pisni obliki, za kar vam v vsakem primeru svetujemo obisk odvetnika, saj mora pogodba vsebovati tudi pravilno formulirano zemljiškoknjižno dovolilo. Po sklenitvi pogodbe pa se stavbna pravica vpiše še v zemljiško knjigo.

Mojca Novak,
univ. dipl. pravnica
Prejšna stran
1
2
3
...
Naslednja stran
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Vlasta Nussdorfer

Vlasta Nussdorfer
varuhinja človekovih pravic


"Nihče ni popoln; ne mlad in ne star, šele vsi skupaj lahko zgradimo lepši in srečnejši svet."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.