Spoštovani,
vaše vprašanje je nekoliko nejasno, vendar bom skušal ugotoviti, kaj vas zanima. Predvidevam, da gre za situacijo, v kateri je vaša mama z darilno pogodbo razpolagala s skupnim premoženjem, ki sta ga imela s pokojnim očetom. To skupno premoženje je bilo formalno last mame, ne pa tudi očeta, čeprav sta ga pridobila z delom v času trajanja njune zakonske ali zunajzakonske zveze in se zato na podlagi zakona šteje za skupno premoženje. Noben skupni lastnik ne sme samovoljno razpolagati s skupnim premoženjem brez soglasja skupnih lastnikov.
V tem primeru boste na zapuščinski obravnavi zahtevali, da se del tega podarjenega premoženja šteje za skupno premoženje in da sta ga zato mama in brat dolžna vrniti v zapuščinsko maso. Če tega ne bosta želela storiti, vas bo sodišče verjetno napotilo na vložitev tožbe. S tožbo boste izpodbijali darilno pogodbo oz. postavili drug tožbeni zahtevek, odvisno od dejanske in pravne situacije primera.
Če pa je mama po očetovi smrti razpolagala s svojim posebnim premoženjem, je to njena stvar, razen če je bila sama pri tem prevarana oz. so na njeni strani kakšne okoliščine, zaradi katerih bi bila darilna pogodba lahko izpodbojna ali nična. Tudi v tem primeru je ustrezne zahtevke treba uveljavljati s tožbo pri sodišču.
Lep pozdrav,
Matiček Žumer
odvetnik
Odvetniška pisarna Matiček Žumer