Arhiv odgovorov Zastavi vprašanje Kdo odgovarja
Išči po vprašanjih ostalih uporabnikov in odgovorih naših priznanih strokovnjakov.
Področje
Iskalni niz
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
16.3.2016
Odgovarja:

Pravni nasvet

Spoštovani! Bila sva podnajemnika nekaj let. Potem sva šla v nakup istega stanovanja. Pri nakupu pa sem sodeloval le jaz, kajti ona se je v zadnjem trenutku premislila. Zato sem vložil zahtevek za razvezo. Prepis stanovanja sem napravil po ločitvi. Pogodba je bila sklenjena še v času zakonske zveze. Finančno konstrukcijo je bila izdelana iz dveh kreditov, iz izplena prometne nesreče, ki sem jo doživel, odpravnine iz službe, varčevanje v službi, izposoje pri sorodnikih. Po ločitvi sva napisala najemno pogodbo, da mi plačuje del stroškov, pa se tega ne drži in mi je že precejšen znesek dolžna. Obljublja sicer, da se bo izselila, vendar od tega so ostale le besede. Podpisala je tudi papir, da se odreka stanovanju, le na premičnine sva se dogovorila. Kako ji lahko odrečem stanovanjsko pravico? Ali je lažja varianta, da stanovanje prepišem sinu in naju oba izseli? Prosim za mnenje.

Pravni nasvet comment arrow
Pozdravljeni,
Prenehanje življenjske skupnosti na obstoj zakonske zveze nima vpliva. Če torej preneha zgolj življenjska skupnost, ne preneha tudi zakonska zveza. Za prenehanje zakonske zveze je potrebno vložiti tožbo ali predlog za sporazumno razvezo.

S prenehanjem življenjske skupnosti pa zakonca prenehata ustvarjati skupno premoženje.

Na predmetih, ki predstavljajo skupno premoženje, imata zakonca enaka deleža, razen če pod pogoji in na način, kot to določa čl. 58 ZZDR, ne dokažeta drugače. Na višino deleža ne more vplivati okoliščina, ali je za pridobitev skupnega premoženja bil najet kredit, ki še ni odplačan, kateri od zakoncev ga je odplačal in koliko ga je bilo odplačanega v času življenjske skupnosti in koliko po njej. Po določbi II. in III. odst. 56 čl. ZZZDR, pomeni najeti kredit pasivo skupnega premoženja v zvezi s katero zakonca po razvezi zakonske zveze obdržita obveznost njene poravnave tretjim. V njunem medsebojnem razmerju pa zakonca obdržita obveznost odplačevanja v sorazmerju s svojim deležem na pridobljenem skupnem premoženju, pri čemer pa tistemu zakoncu, ki plača tudi za drugega pripada le obligacijski zahtevek.

V vajinem primeru ste vi nakup nepremičnine opravili v času, ko je življenjska skupnost med vama že prenehala, kar pa ima za posledico, da se je s tem trenutkom tudi prenehalo ustvarjati skupno premoženje.

Kako pa po najlažji poti spraviti osebo ven iz stanovanja, ki tam prebiva brez pravne podlage pa vedno prvo predlagam sporazumen način, ki je tudi najlažji in predvsem najhitrejši. V kolikor sporazum glede izselitve iz stanovanja med vama ni mogoč, pa vam ostane zgolj še vložitev tožbe na izselitev iz nepremičnine.

Sebastjan Kuhar,
univ. dipl. pravnik

Luc sinergija d.o.o., pravno in davčno svetovanje
Prejšna stran
1
2
3
...
Naslednja stran
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Vlasta Nussdorfer

Vlasta Nussdorfer
varuhinja človekovih pravic


"Nihče ni popoln; ne mlad in ne star, šele vsi skupaj lahko zgradimo lepši in srečnejši svet."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.