Arhiv odgovorov Zastavi vprašanje Kdo odgovarja
Išči po vprašanjih ostalih uporabnikov in odgovorih naših priznanih strokovnjakov.
Področje
Iskalni niz
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
26.2.2019
Odgovarja:

Ne vem kako naprej- izvršba

Leta 2000 sva se ločila z partnerko, imela skupnega otroka, v dobrobit sem se odpovedal deležu na stanovanju in redno plačeval preživnino, tudi po dve skupaj.To ni bilo dovolj, zato sta se odločili z nagajanjem in me od leta 2009 do danes dajeta v izvršbo. Uspeli dvakrat, neopravičeno leta 2011, ko me je infarkt in nisem dal ugovora in leta 2016, ko sem se hudo telesno poškodoval pri padcu iz strehe. Izvršbi sta bili pravnomočni, a neizterjani in dani v arhiv, sedaj jih ponovno vlagata za enako obdobje. A zadeva ne zastara, saj gre za leto 2009-2010 in 2014-2015? čeprav je bilo takrat tudi obveščeno sodišče o mojem stanju, ki ga ni upoštevalo. Prejemam samo 477 bolniške, ker sem še vedno v staležu in imam še vedno posege. Prosim za odgovor, kaj sodišče gleda samo mame in hči, a očeta ne, pa čeprav si bil dosleden? Hvala.

Ne vem kako naprej- izvršba comment arrow
 Spoštovani,
 
iz opisa dejanskega stanja je mogoče razbrati, da vas zanima ali je zastaranje terjatev preživnine za leto 20011 in 2016 že nastopilo. Zastaranje nastopi, ko preteče z zakonom določeni čas, v katerem bi bil upnik (vaša hči) lahko zahteval izpolnitev obveznosti. Terjatve občasnih dajatev, ki dospevajo letno ali v določenih krajših časovnih presledkih (občasne terjatve), zastarajo v treh letih od zapadlosti vsake posamezne dajatve, bodisi da gre za stranske občasne terjatve, kot je terjatev obresti, ali pa za takšne občasne terjatve, s katerimi se črpa sama pravica, kot je terjatev preživljanja (prvi odstavek 347. člena Obligacijskega zakonika). V skladu z določbo 358. člena OZ zastaranje ne teče: med zakoncema in med osebama, ki živita v zunajzakonski skupnosti; med starši in otroki, dokler traja roditeljska pravica; med varovancem in njegovim skrbnikom, dokler traja skrbništvo in dokler niso dani računi. Vse okoliščine, zaradi katerih po citiranem predpisu nastopi zadržanje zastaranja, so torej odraz družinskih (in tem sorodnih) razmerij med upnikom in dolžnikom, zaradi katerih je utemeljeno pričakovati, da dolžnik svoje terjatve ne bo uveljavljal znotraj zakonskega zastaralnega roka. (tako Vrhovno sodišče v sklepu z opr. št. II Ips 289/2013 z dne 12. 2. 2015).
 
Iz citiranih določb tako izhaja, da zastaranje pravice terjati preživnino s strani vaše hčere še ni nastopilo (če še ni polnoletna) in ne bo nastopilo vse dokler bo trajala roditeljska pravica. Roditeljska pravica preneha s polnoletnostjo otroka, to je, ko dopolni osemnajst let, ali če mladoletnik pred polnoletnostjo sklene zakonsko zvezo. V primeru da je hči že polnoletna, lahko uveljavljate zastaranje za vse preživnine, ki jih terja za obdobje več kot tri leta pred njeno polnoletnostjo. Zastaranje mora dolžnik uveljavljati, saj nanj ne pazi sodišče po uradni dolžnosti. Tako zastaranje lahko uveljavljate v ugovoru zoper izvršbo, pred tem si preberite pravni pouk, ki ste ga prejeli ob samem sklepu o izvršbi.
 
 
S spoštovanjem,
 
Janja Cigoj

Mag. prava
Prejšna stran
1
2
3
...
Naslednja stran
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Nadica Lukman

Nadica Lukman
djotiš astrologinja in mentorica za osebno rast


"Lahko smo nejevoljni, tarnamo nad svojimi leti, žalujemo za preteklostjo, a vse to je nesmiselno. Namesto tega delajmo stvari, ki nas veselijo."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.