Preventivni presejalni program Svit skrbi za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb ter raka in je prvič v zgodovini vplival na znižanje števila tovrstnih rakavih obolenj. A skupaj lahko storimo veliko več. Kaj vse, boste lahko izvedeli na gastroenterološkem simpoziju, ki bo v sredo, 18. januarja, ob 15. uri v Kongresnem centru Brdo (steklena dvorana 4, Predoslje 39, 4000 Kranj).
Na okrogli mizi »Kako izboljšati možnosti za zgodnje odkrivanje raka prebavil?«, ki bo ob 18. uri ponudila nekaj odgovorov na zgornje vprašanje, bodo sodelovali: Sandra Tušar, dr. med., sekretarka na ministrstvu za zdravje, prof. dr. Marija Pfeifer, strokovna direktorica UKC Ljubljana, Janez Lavre, dr. med., v. d. direktorja UKC Maribor, prof. dr. Bojan Tepeš, dr. med., predsednik Slovenskega združenja za gastroenterologijo in hepatologijo (SZGH), prim. Milan Stefanovič, dr. med., predsednik Endoskopske sekcije SZGH in zasl. prof. dr. Danilo Türk, ambasador programa Svit.
Na gastroenterološkem simpoziju bo predstavljena tudi najnaprednejša tehnologija, ki bo zvišala odstotek zgodnjega odkrivanja tega raka. O njenem pomenu v sodobno opremljeni endoskopski ordinaciji bodo predavali tudi štirje vrhunski zdravniki:
• prof. dr. med. Helmut Neumann, FASGE, Univerzitetna klinika Mainz,
• prim. Milan Stefanovič, dr. med., spec. internist, gastroenterolog, strokovni direktor Diagnostičnega centra Bled,
• prof. dr. Bojan Tepeš, dr. med., spec. internist, gastroenterolog, FEBGH, predsednik Slovenskega združenja za gastroenterologijo in hepatologijo iz AM DC Rogaška,
• prof. dr. Borut Štabuc, dr. med., spec. internist s Kliničnega oddelka za gastroenterologijo Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani.
Dogodek, ki bo strokovno in širšo javnost opozoril na pomen vlaganja v kakovostno opremo in nakazal usmeritve za prihodnost, bosta s pevskim nastopom popestrila Nina Pušlar in Matjaž Robavs.
Slovensko združenje za gastroenterologijo in hepatologijo letos praznuje 50 let svojega delovanja. Združenje, ki ima sedež v Rogaški Slatini, med seboj povezuje več sto strokovnjakov. Ti se dnevno ukvarjajo z diagnostiko in zdravljenjem bolezni prebavil – požiralnika, želodca, črevesa, jeter in trebušne slinavke. Prav rak debelega črevesa je danes ena najpogostejših oblik raka – pri moških je na prvem mestu, pri ženskah pa drugem.