Najlepši vrt v Piranu

Aktualno > Dogodki | piše: Občina Piran | 13.6.2016
Kvalitetne zelene površine in urejenost kraja sta pomembna vidika turistične ponudbe. Nagrado za Najlepši vrt v občini Piran 2016 prejme Marija Novak iz Portoroža.
Najlepši vrt v Piranu. (foto: Občina Piran)
Najlepši vrt v Piranu. (foto: Občina Piran)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Turistično združenje Portorož od leta 2013 organizira tekmovanje za Najlepši vrt občine Piran in včeraj je bila podeljena nagrada letošnji zmagovalki. Tričlanska komisija, Soka Gregorovič (KS Portorož), Ana Prestrl (Turistično združenje Portorož) in krajinska arhitektka Nina Froggatt, je 19. in 20. maja ocenjevala vrtove po piranski občini. Letos so se domačini odzvali v večjem številu kot lani, tekmovalo je kar 12 udeležencev.

Komisija je soglasno odločila, da nagrado za Najlepši vrt v občini Piran 2016 prejme Marija Novak iz Portoroža. Vsi sodelujoči so prejeli priznanje in sadiko vrtnice Portorož, zmagovalka pa si je prislužila tudi nagradni bon za vrtnarske pripomočke.

Zmagovalni vrt je komisijo prepričal z učinkovito oblikovno zasnovo in zasaditvijo, s katero so lastniki ustvarili zaključene predele znotraj vrta, ki omogočajo zasebnost in raznoliko doživljanje vrta z okolico. Mediteranski izbor rastlin je narekovala tudi njihova manjša potreba po vodi, vrt pa se ponaša z vodnjakom, v katerem zbirajo deževnico za zalivanje. V vrtu tudi ne manjka izvirnih motivov in detajlov, kot so skalnjak, vodni motiv in mozaik.

Nina Froggatt, predsednica komisije: "Komisija vsem udeležencem izreka pohvalo za trud in prispevek k urejenemu okolju naše občine. Zavedamo se namreč, kakšen pomen ima skrb za okolje, vrtove in druge zelene površine za našo kvaliteto bivanja. Vsak od sodelujočih je kamenček v tem mozaiku in vsak od njih si zasluži priznanje, zato čestitke prav vsem."

Komisija je posebej izpostavila pestro zbirko vrtnic Janka Nusdorferja iz Sv. Petra. Opaziti pa je bilo tudi, da so udeleženci vse bolj ekološko zavedni, mnogi od njih namreč zbirajo deževnico za zalivanje, uporabljajo naravna sredstva proti škodljivcem in dajejo poseben pomen tudi samooskrbi. Tretjina sodelujočih ponuja tudi zasebne namestitve in prav kvalitetne zelene površine so eden izmed pomembnih vidikov turistične ponudbe, ki dviga raven in prepoznavnost celotne destinacije.

Mag. Igor Novel, direktor Turističnega združenja Portorož, je povedal: "Zahvaljujem se vsem, ki vsakodnevno posvečajo skrb in čas svojim vrtovom, saj so ti del krajinske arhitekture, ki prispeva k podobi turistične destinacije, zato mora biti tudi ta vidik turistične ponudbe ustrezno obravnavan. V naslednjem letu bomo s projektom Najlepši vrt zagotovo nadaljevali, razmislili pa bomo tudi o tem, ali bi v tekmovanje dodali nove kategorije."

Letos sta bila namreč ocenjena tudi vrtova, ki sta pravzaprav parka in predstavljata del identitete našega kraja. Vida Kump v Strunjanu med cerkvijo in Okrepčevalnico pri Križu ureja mediteranski park. Vanda in Janez Deželak pa sta komisijo presenetila z odprtjem parka Ville Maria, ki je bil zasnovan že na prelomu iz 19. v 20. stoletje. Takrat je Portorož doživel razcvet kot obmorsko klimatsko zdravilišče in Villa Maria je bila eden od mnogih penzionov, namestitev, ki se je ponašala z urejenim parkom s paviljonom. V parku so ohranjeni približno 150 let stara glicinija in več stoletnih dreves.

Še več boste našli tukaj.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

V ALEJI največje in najmočnejše mednarodno padel tekmovanje v Sloveniji do sedaj

Do te nedelje, 14. junija, lahko na ALEJI SKY ujamete i...

Od predavanj do terapij: kaj prinaša dogodek Vse je v tebi?

V Arboretumu Volčji Potok bo 13. junija potekal dogodek...

Z avtom na pot: Kaj preveriti pred odhodom, kako ravnati ob okvari, utrujenosti...?

Preden se odpravite na pot z avtomobilom, še posebej pa...

Kaj vse mora biti v potovalni lekarni? (odgovarja magister farmacije)

Ko se odpravljamo na dopust, je sestavni del naše prtlj...

»Dolgotrajna oskrba v praksi: sistem se gradi, človek pa ne sme ostati spregledan«

Kako se dolgotrajna oskrba udejanja v resničnem življen...

Super trik, ki takoj očisti ploščice v kuhinji in kopalnici!

Ali tudi vi s težavo odpravljate umazanijo, plesen in v...

Zakaj je dobro pisati dnevnik?

Preverite, kaj so dnevnik hvaležnosti, dnevnik idej in ...

Iz Jožičine kuhinje: Domači rezanci

Iz Jožičine kuhinje prihaja recept za pripravo domačih ...

Naravna rastlina, ki pomaga lajšati simptome menopavze in dviga libido

Če se spopadate z nadležnimi simptomi menopavze in nizk...

KUHALNICA: Enostavni čokoladno orehovi polžki

Čokoladno – orehovi polžki na hitro so preprosti sladki...

3 jutranji rituali, ki vam bodo spremenili življenje

Bi radi spremenili svoje življenje na bolje? Bi radi im...

Sedem tihih znakov, da imate pomanjkanje magnezija

Magnezij je eden najpomembnejših mineralov v telesu. So...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Irena Dolinšek - IR1

Irena Dolinšek - IR1
upokojena organizatorka dogodkov


"Ljudje se moramo čim prej otresti strahu pred staranjem in delom življenja v penziji! Pomembno je, da sprejemamo vse stopnje razvoja v svojem življenju in izkoristimo njihove prednosti, saj je teh v vsakem obdobju življenja veliko, če jih le vidiš."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2026 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.