"Ko sem prvič naletela na žive zgodbe, ki so pripovedovale o najbolj skritih, zelo intimnih dejanjih spolnosti naših prednikov, sem spoznala, da sem ''na sledi'' nečesa, o čemer med mlajšimi generacijami nihče nič ne ve, pa tudi zapiskov o tej temi nisem zasledila niti v pisani besedi. Medtem ko sem se čudila, kako to, da ni bilo še nikogar pred menoj, ki bi ga ta plat ''življenja nekoč'' zanimala, so pripovedi, ki so odgrinjale tančice skrivnosti o spolnosti naših prednikov, že postale moja ''pot'', po kateri sem hodila vrsto let in nazadnje prišla do ''konca''.
Slišano od različnih in zelo številnih pričevalcev, bo moč v obliki zanimivih in sočnih zgodb poslej prebirati v knjigi Ogenj, rit in kače niso za igrače (Založba Jutri 2052), saj, če lahko tako rečem, ''trud in užitki četrt stoletnega dela'', so ''rojeni''. Rojstvo v kakršnikoli obliki je zmeraj prijetno, če pa traja ''nosečnost'' toliko časa, kot pri tej knjigi, pa sploh ...
Knjigi sem dodala še poglavja o življenju dekel in hlapcev, o otroštvu dedov in babic, zidavi hiš po 2. svetovni vojni. Med drugim so me zanimali odnosi med taščo in snaho, okoliščine, v katerih so se nekoč rojevali otroci. Izjemno zanimive so tudi zgodbe o tem, kako in zakaj so se ljudje sovražili, ženili, umirali. Posebno poglavje je namenjeno dedu Luki, ki je bil znana žirovska legenda.
Mislim, da je knjiga na okoli 350 straneh vredna pozornosti. Namenjena je vsem, ki jim je mar za preteklost, je pa tudi dobrodošlo čtivo srednješolcem. Konec koncev si upam trditi, da podobne v slovenskem knjižnem prostoru do sedaj še ni bilo. Starejši bodo ob njej obujali spomine in dodajali svoje izkušnje, mlajši se bodo iz nje učili.
Mislim, da je pričujoče delo nekakšen vrh vsega, kar sem do sedaj napisala. Zelo bom vesela, če me bodo medse povabila različne organizirane skupine, tudi društva upokojencev. V sproščenem pogovoru bomo izmenjali informacije, se pogovorili in na ta način obogatili naše spomine in vedenja," je povedala pisateljica Milena Miklavčič.
Knjigo lahko naročite (cena 30 €) direktno pri založbi (mail: jutri2052@gmail.com ali GSM 064 110 466.