Kaj pomeni, če stran na internetu, portal ... od nas zahteva registracijo? Na kaj moramo biti pri tem pozorni?
Če portal zahteva registracijo z določenim uporabniškim imenom, geslom in veljavnim elektronskim naslovom, še ne pomeni nujno kaj slabega oz. tveganega. Verjetno gre na takšnem portalu za ustvarjanje spletne skupnosti, možnost komentiranja na forumih, izmenjave mnenj z drugimi registriranimi uporabniki itd. Na tem mestu priporočamo v branje
nekaj smernic informacijske pooblaščenke. Če stran zahteva registracijo, naj bodo uporabniki pozorni na geslo, torej naj izberejo močno geslo, ki ga ne uporabljajo tudi za dostop do drugih spletnih storitev (elektronska pošta, Facebook, spletna banka itd.) Še preden se registriramo, pa preberimo pogoje uporabe oz. izjavo o zasebnosti, kjer mora biti natačno določeno, kdo bo upravljal z našimi podatki, koliko časa jih bo shranjeval, ali jih bo posredoval komu tretjemu itd.
Kaj pomeni, če internetna stran zahteva, da potrdimo piškotke?
Piškotki so majhni podatkovni drobci, ki jih spletni strežnik ob obisku ponudi vašemu brskalniku. Ta jih običajno shrani na vaš računalnik oziroma mobilno napravo, ob poznejših obiskih pa se shranjeni piškotek iz brskalnika ponovno pošlje strežniku. Piškotki se uporabljajo za shranjevanje nastavitev, vodenje seje posameznega uporabnika, razlikovanje med uporabniki in za njihovo sledenje na spletišču (lahko tudi med večimi spletišči). Nadzor nad nalaganjem piškotkov, pregled njihovih lastnostni in njihovo brisanje so možni v nastavitvah vašega spletnega brskalnika ali z uporabo dodatnih vtičnikov v njem.
Če je spletna stran (v Sloveniji) pravilno implementirala novo direktivo o piškotkih, potem ne bi smela zahtevati, da zgolj potrdimo piškotke, ampak mora biti vedno na voljo možnost, da se z namestitvijo piškotokov ne strinjamo. Prav tako mora spletna stran jasno in razumljivo seznaniti obiskovalca, za katere namene bo namestila piškotke (je to zaradi spremljanja statistike, omogočanja boljše uporabniške izkušnje) in za koliko časa. Nekateri piškotki pa so preprosto nujni za pravilno delovanje spletne strani.
Zakaj je potrebno imeti antivirusne programe?
Antivirusni programi v osnovi nudijo zaščito pred že znanimi grožnjami oz. virusi. Vsebujejo “podpise” oz. značilnosti znanih virusov, kar pomeni, da jih lahko pravočasno prepoznajo in zaustavijo. Vendar pa vsega nikoli ne morejo preprečiti, saj si tudi razvijalci virusov vedno znova izmišljajo nove metode okužb, da bi prelisičili protivirusno obrambo.
Zato pravimo, da je uporaba anitivirusnega programa zgolj minimum zaščite in nikakor ni rešitev za vse težave. Previdnost pri uporabi interneta in elektronske pošte velikokrat prepreči okužbo z virusom, ki izkorišča še nezakrpano ali neznano ranljivosti nameščene programske opreme.
Ravno zato je izrednega pomena redno posodabljanje programske opreme. Nenehno morate skrbeti za posodabljanje
operacijskega sistema, brskalnika in vseh nameščenih programov, saj s popravki odpravljate tudi varnostne luknje in tako zmanjšujete možnost zlorabe svojega računalnika.
Vsi novejši operacijski sistemi se že samodejno posodabljajo. Za brskanje po spletu uporabljate tako posodobljen spletni brskalnik kot tudi vse njegove komponente, npr. PDF-prikazovalnik, Flash, QuickTime, RealPlayer, VLC-predvajalnike, Java itd. Ustrezne posodobitve vedno namestite z uradne spletne strani ponudnika.
V pomoč so vam lahko posebni programi, ki preverijo, katere programe imate že nameščene na vašem računalniku in zahtevajo posodobitev. Za sisteme Windows lahko na primer uporabite brezplačni rešitvi:
http://secunia.com/vulnerability_scanning/personal/
http://filehippo.com/