Predupokojitvene aktivnosti: Uspešen prehod v upokojitev

Ob predpostavki podaljševanja pričakovanih let zdravega življenja priprave na aktivno in zdravo starost stremijo k čim bolj kvalitetnemu, izpolnjenemu življenju po zaključku redne in polne zaposlitve. Pri tem so lahko v veliko pomoč predupokojitvene aktivnosti, ki so jih pričeli izvajati tudi v Sloveniji.
Predupokojitvene dejavnosti pripomorejo k bolj kvalitetni upokojitvi. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Predupokojitvene dejavnosti pripomorejo k bolj kvalitetni upokojitvi. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je v sodelovanju s projektnimi partnerji organizira dvodnevno mednarodno strokovno srečanje projekta Aktivno in zdravo staranje v Sloveniji (Active and Healthy Ageing in Slovenia - AHA.SI), na katerem so domači in tuji strokovnjaki predstavili možnosti izvajanja ukrepov na različnih projektnih področjih. Predlogi rešitev, ki so bili preverjeni na terenu, so bili izpostavljeni za javno razpravo med udeleženci. Na dveh okroglih mizah je bilo govora o pogledih na razvoj staranja v kontekstu EU ter o socialnih, kulturnih, javnozdravstvenih in ekonomskih izzivih demografske revolucije v Sloveniji. Udeleženci iz različnih sektorjev in strokovnih področij dela, ki se jih je zbralo več kot 170, so se osredotočili predvsem na problematiko trga dela, upokojevanja, preventive padcev, pripravo na starost, dolgotrajno oskrbo ter opolnomočenje. Skupaj so razmislili, kako izbrati ukrepe in jih oblikovati za vključitev v podlage za strategijo staranja za našo državo.

Ob predpostavki podaljševanja pričakovanih let zdravega življenja priprave na aktivno in zdravo starost stremijo k čim bolj kvalitetnemu, izpolnjenemu življenju po zaključku redne in polne zaposlitve.

Prvi vir in spodbuda za pridobivanje znanja za tretjo kariero so lahko že delodajalci bodočih upokojencev. Ti lahko svoje zaposlene spodbujajo k načrtovanju in posledično manj stresnemu obdobju po upokojitvi, dostopanju informacij, ki jih za to potrebujejo in podpori v ključnih trenutkih na življenjski prelomnici. V skladu s tem so za potrebe projekta predupokojitvene aktivnosti opredelili kot:

Predupokojitvene aktivnosti so tiste, s katerimi delavec (tudi nezaposleni) v obdobju pred odhodom v pokoj pridobi ustrezna znanja za planiranje tretje življenjske kariere.
Obenem je potrebno na družbeni ravni ustvarjati pogoje za izvajanje predupokojitvenih aktivnosti in tudi pogoje za uspešen prehod v pokoj in prilagoditev življenja.

Predupokojitvene aktivnosti naj prispevajo k:
- zavedanju starejših o lastni moči in kompetencah kot tudi njihovi boljši pripravljenosti na »tretjo kariero« oziroma iskanju lastnih ciljev in poti do njih v letih po upokojitvi
- sposobnostim preseganja tradicionalnih podob in stereotipov o staranju
- oblikovanju lastnega smisla in izpolnjujočega življenja v starosti.

Kljub omejenosti in razpršenosti podatkov o razširjenosti predupokojitvenih programov so na tem področju našli več kot 20 zanimivih domačih in tujih primerov dobrih praks (na primer Zvezno združenje upokojenskih organizacij v Nemčiji, Henkel Düseldorf, organizacija Latter Life v Združenem Kraljestvu, Age Scottland in 55Life na Škotskem, program postopnega upokojevanja in univerze za tretje življenjsko obdobje v Belgiji).

Tudi v Sloveniji predupokojitvene aktivnosti niso sistemsko urejene, obstajajo pa posamezne aktivnosti, ki potekajo v okviru: Univerze za tretje življenjsko obdobje, Ministrstva za obrambo RS, Inštituta Antona Trstenjaka, Upravne Akademije pri Ministrstvu za javno upravo in inštituta Emonicum, Zavoda Uršulinka, v zadnjem času pa še Zavoda za zaposlovanje RS.

Ker je Ministrstvo za obrambo ena redkih institucij pri nas, ki na sistemski ravni omogoča pripravo za upokojitev, bodo v okviru projekta AHA.SI pripravili tudi poglobljeno evalvacijo seminarja, ki ga lahko obiščejo tamkajšnji zaposleni.

Na področju predupokojitvenih aktivnosti so v okviru projekta AHA.SI opravili tudi več srečanj z deležniki. Ob posvetovanju s predstavniki različnih institucij od nacionalne do lokalne ravni se je izkazalo, da bi za uvedbo bolj sistematičnega izvajanja predupokojitvenih aktivnosti v Sloveniji potrebovali predvsem: zakonsko podlago iz katere izhaja pravica delavca do takega izobraževanja, boljši izkoristek kapacitet kadrovskih služb, Zavoda za zaposlovanje, Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter sindikatov The Active and Healthy Ageing in Slovenia has received funding from the European Union. in nevladnih organizacij pri načrtovanju in izvajanju tovrstnih aktivnosti, boljše medsektorsko povezovanje, enako dostopnost in dosegljivost teh aktivnosti za vse socialno ekonomske sloje delavcev iz različnih geografskih območij ter seznam prednostnih tem za vključitev v predupokojitvene aktivnosti.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Kako izbrati pravo kremo za nego kože po 50. letu? Vodnik skozi sestavine in oznake

S staranjem se koža spreminja – postaja tanjša, izgublj...

Hodulje, rolatorji in sprehajalne palice: Pomoč pri gibanju za boljšo mobilnost

Vse več ljudi se srečuje z različnimi težavami pri giba...

Nega zrele kože v mrzlih dneh: Kako preprečiti izsušitev in draženje?

Zima je čas, ko narava počiva, a naša koža je takrat po...

Hude obtožbe o zanemarjanju v ljubljanskem domu starejših

Na portalu Preiskovalno.si so 28. januarja 2025 objavil...

Izšla je februarska revija Vzajemnost 2025

Že od leta 2022 vsak mesec v pokojninsko blagajno vplač...

Nasveti za uspešno zmenkovanje po 50. letu starosti

Zmenkovanje po 50. letu je lahko vznemirljiva izkušnja....

Dunaj navdihuje: medgeneracijsko sodelovanje za boljšo kakovost življenja

Na Dunaju, mestu z skoraj dvema milijonoma prebivalcev,...

To bi morali jesti za dobro počutje v zrelih letih

S staranjem se spreminjata sestava našega telesa in pre...

Pobuda za nedotakljivost pokojnine: zgodba o pravici, dostojanstvu in solidarnosti

Pokojnina je pravica, ki je povezana z delovno dobo pos...

Metka Klevišar: Je starost res grda?

Preberite navdihujoče razmišljanje Metke Klevišar o sta...

Senzor Dexcom G7: Prihodnost obvladovanja sladkorne bolezni

Za obvladovanje sladkorne bolezni predstavlja neprekinj...

Izšla je januarska revija Vzajemnost 2025

Stare hiše so bile zdrave, saj so znali naši predniki s...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Irena Dolinšek - IR1

Irena Dolinšek - IR1
upokojena organizatorka dogodkov


"Ljudje se moramo čim prej otresti strahu pred staranjem in delom življenja v penziji! Pomembno je, da sprejemamo vse stopnje razvoja v svojem življenju in izkoristimo njihove prednosti, saj je teh v vsakem obdobju življenja veliko, če jih le vidiš."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.