Ministrica dr. Anja Kopač Mrak je na posvetu Medgeneracijskih centrov poudarila, da večgeneracijski centri predstavljajo osrednji prostor zbiranja v lokalnem okolju, ter pomembno vstopno točko, tudi glede zaznavanja socialne vključenosti in problematike družin. Zagotavljajo potrebe različnih oblik družin in posameznih družinskih članov vseh generacij.
Dejavnosti medgeneracijskih centrov so preventivne narave in so namenjene vključevanju ranljivih družbenih skupin oziroma preprečevanju zdrsa v socialno izključenost.
Za delovanje zagotavljamo evropska sredstva v operativnem programu 2014-2020. Ukrepi na tem področju so usmerjeni k celostnem reševanju problema socialne izključenosti in tveganja revščine, so sporočili iz Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Ministrstva bodo to poskušala doseči z ukrepi na različnih področjih: razvoj programov v medgeneracijskih centrih in centrih za družine, večja vključenost pripadnikov etničnih skupin in manjšin ter invalidov, preventivni programi na področju zdravja, promociji zdravega načina življenja, obvladovanje kroničnih bolezni, itd.
V okviru tega cilja je sredstev za 49 milijonov evrov za pet let, konkretni ukrepi pa so razdeljeni med štiri ministrstva, ki prav tako izvajajo preventivne dejavnosti: MDDSZ, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Ministrstvo za zdravje in Ministrstvo za kulturo.
V letu 2015 Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v povprečju sofinancira enega koordinatorja in posredne stroške dela na eno središče. Teh centrov je trenutno sedem.
Javni razpis, ki bo pripravljen naslednje leto predvideva vzpostavitev 15 centrov, ki bodo delovali na območju, za katerega bodo ustanovljeni. Predvidevamo vzpostavitev 15 koordinatorjev, ki bo vodil koordinacijo aktivnosti in vsebin na regijski ravni, organizacijo dela, vodenje dokumentacije in poročanje, promocija aktivnosti, ipd. Izvajalci programa so lahko nevladne organizacije, zavodi, tako javni kot zasebni, lokalne skupnosti.