Žalovanje: Naraven in boleč odziv

Prvi november, dan vseh svetih ali dan spomina na umrle, je dan, ko se z obiskom in okraševanjem grobov spominjamo vseh, ki so nam bili dragi in niso več med nami. Medtem, ko na ta dan spomin na preminule počastimo na obreden način z bolj ali manj ustaljenimi navadami, pa se mnogi med nami vsakodnevno srečujemo s težkimi občutki žalovanja za tistimi, ki so nas zapustili, vsak sam pri sebi ter vsak na svoj način.
Žalovanje je dolgotrajen proces. (foto: freeimages.com)
Žalovanje je dolgotrajen proces. (foto: freeimages.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Žalovanje je naraven in boleč odziv, ki nastopi ob izgubi ljubljene osebe. Smrt bližnjega je izjemno stresen dogodek, odziv nanj pa odvisen od tega, kako blizu nam je bila oseba, katero smo izgubili, kaj vse nam je bilo s to izgubo odvzeto, od okoliščin izgube, od naših karekternih potez in sposobnosti za spoprijemanje s stresnimi dogodki ter tudi od tega, kolikšno podporo prejemamo od naše okolice (družine, prijateljev…) ob in po tem žalostnem dogodku.

Pomembno je, da se zavedamo, da žalovanje navadno poteka v sledečih ali prepletenih fazah in, da žalovanje kot takšen proces, pri sebi tudi sprejmemo. Po izgubi bližnjega naj bi najprej nastopil šok, neto rahlo zanikanje, s katerim skušamo omiliti bolečo situacijo. Ob šoku, ko izvemo žalostno novico, si pogosto skušamo prigovarjati, da se to ni zgodilo, da ni res. Kmalu zatem nastopi jeza, pogosto je usmerjena na zdravnike, boga, nase (naprimer v obliki samoobtožb in tudi občutka krivde, da nismo storili dovolj za ljubljeno osebo) ali na osebo, ki smo jo izgubili. Temu sledi faza močne žalosti in nemoči, lahko nastopi spet tudi krivda, ta faza je lahko zelo dolgotrajna in v tem obdobju obstaja tudi nevarnost za nastanek depresije. Navadno po določenem času nastopi sprejemanje in sprijaznjenost z izgubo, ki nekako zaključi žalovanje, neprijetni občutki pa postanejo manj intenzivni. Čas žalovanja, od izgube do sprejetja, je drugačen pri vsakem posamezniku, raziskave kažejo, da v večini nastopi v obdobju od enega do treh let, seveda pa so pogosta tudi odstopanja. Faze se pogosto prepletajo, katera od njih se lahko tudi ponovi. Tudi ko v sebi sprejmemo bolečo izgubo, moramo pričakovati, da lahko pridejo trenutki in obdobja, ko bo bolečina spet bolj intenzivna (obletnice, prazniki, dogodki in kraji, ki oživijo spomine na skupne trenutke…).

Kako si lahko vsaj malce olajšamo boleč proces žalovanja? Zelo pomembno je, da se ne osamimo. Če imamo družino, sorodnike in prijatelje, s katerimi se radi družimo, se veliko pogovarjamo in se medsebojno podpiramo, je to zelo veliko vredno. Če tega nimamo, je dobro, da gremo čimvečkrat med ljudi in primerno poskrbimo zase tudi v obdobjih, ko nam ni ravno veliko do tega. Osamljenost v času žalovanja lahko sam proces znatno podaljša in oteži. Pomembno je, da svoje občutke izražamo, ko smo sami (ne zadržujemo solz) in tudi, da imamo nekoga, komur lahko zaupamo, kako se počutimo in od katerega prejmemo razumevanje. Včasih zelo pomaga tudi, da svoja čustva prelijemo na papir.

Svojci in bližnji žalujoče osebe so velikokrat v precepu, kako odreagirati, na kakšen način nuditi žalujočemu kar največjo oporo. Predvsem je pomembno, da je pristop svojcev nežen in prilagojen počutju in čustvovanju žalujočega. Če je bila izguba velika in zelo boleča, ne moremo pričakovati, da bo žalujoči kmalu deloval kot prej, še manj primerno pa ga je siliti v aktivnosti ali ga obtoževati, ker izgube še ni prebolel. Nežna podpora in nežne, a vztrajne vzpodbude v smeri skrbi zase, pogovora, druženja, so navadno najbolj uspešne. V kolikor je žalovanje zelo intenzivno in dolgotrajno, hkrati pa opažamo umik žalujočega iz večine njegovih prejšnjih aktivnosti, mu na obziren in nevsiljiv način lahko svetujemo, da si poišče pomoč strokovnjaka.

Izguba ljubljene osebe je izredno boleča izkušnja. V tolažbo je lahko včasih tudi misel, da je vsak preživet trenutek z ljubljeno osebo del nas in bo naš tudi za vedno ostal. Veselje in hvaležnost, da so osebe obstajale in bile del našega življenja, tako navadno sčasoma premagata žalost, da smo jih izgubili.

Še več o integrativni psihoterapevtki Alji Fabjan boste našli tukaj.
Če imate vprašanje zanjo, ji ga lahko anonimno zastavite tukaj.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Imate težave s spanjem? ZAČNITE SPATI GOLI (pravijo strokovnjaki)

Ponoči ne morete spati? Ste pod stresom in doživljate t...

Ajurvedska pomoč pri inkontinenci

Preverite s katerimi jogijskimi vajami, zeliščnimi meša...

5 shujševalnih trikov BREZ DIETE!

Preverite pet shujševalnih trikov, s katerimi boste izg...

Upokojitev: Ste pripravljeni nanjo?

Spremembe so del življenja, v današnjem času celo vsakd...

Predlog za branje: Poletni roman, ki vas ne bo pustil hladne

Ker so dopustniški dnevi že tik pred vrati, smo za vas ...

5 (psiholoških) tipov starih staršev. Kateri tip ste vi?

Kakšno vlogo igrate v življenju svojih vnukov in kakšen...

Predlog za branje: Ko izguba spomina postane srhljiva resničnost

Ko se nedolžni trenutki pozabljanja spremenijo v bolj z...

Stres in zdravje

Brez zdravja ni nič. Nekaj sem spoznala na podlagi opaz...

Kaj v resnici šteje?

Čas teče in nič ne reče … Leta bežijo. Morda ste že upo...

7 zdravstvenih razlogov ZA uživanje v seksu

Seks ni samo v užitek, ampak znanstveno dokazano izbolj...

Osamljenost ruši obrambne moči imunskega sistema

Vse več raziskav kaže, da osamljenost zelo negativno vp...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Vlasta Nussdorfer

Vlasta Nussdorfer
varuhinja človekovih pravic


"Nihče ni popoln; ne mlad in ne star, šele vsi skupaj lahko zgradimo lepši in srečnejši svet."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.