Konec poletja - konec diet?
Za nekatere verjetno niti ne. Če verjamemo raziskavam, ženske v povprečju na dieti preživijo kar sedemnajst let svojega življenja, v tem času vsaj devetkrat izgubijo več kot pet odstotkov svoje teže ter jih po koncu diete skoraj vedno pridobijo nazaj, kar štiri od desetih pa že nekaj tednov po koncu diete pridobijo še več kilogramov, kot so jih izgubile. Kar šest od desetih žensk naj bi bilo trenutno na dieti, vsaj ena od petih pa naj bi bila na dieti stalno. Najnovejše raziskave pa kažejo, da je za večino ljudi manj škodljiva čezmerna teža kot pa večne diete in hujšanja. Časovno omejene diete torej ne prinašajo dolgoročnih rezultatov, so naporne, nekater pa celo škodljive zdravju. Diete s precej zmanjšanim vnosom kalorij, lahko škodljivo vplivajo na prebavo, prav tako pa pogosto ne vsebujejo dovolj hranilnih snovi, vitaminov in mineralov, katere naše telo potrebuje za normalno delovanje. Diete, ki vsebujejo malo ogljkovih hidratov (npr. Atkinsonova in Ketonska) na dolgi rok lahko povzročijo, da naše telo preneha proizvajati encime za prebavo ogljikovih hidratov, kar lahko privede do resnih težav s prebavili.
Navkljub tveganju ob nekaterih dietah, se ljudje hujšanja skoraj brez izjeme lotevajo s pomočjo njih. Če sklepamo, da si tisti, ki se tako pogosto odločijo poskusiti izgubiti odvečne kilograme, tega zares želijo, so dobro informirani glede načina prehranjevanja, ki naj bi prinesel rezultate ter upoštevajo tudi »pravila« o zadostni telesni vadbi, se samo po sebi zastavlja vprašanje – kaj gre tako pogosto narobe? Katerakoli dieta ponavadi prinaša povsem drugačen način prehranjevanja od tistega, katerega smo bili navajeni prej. Velike in hitre spremembe na kateremkoli področju prinašajo velik stres, katerega psiha in telo, v času hujšanja dodatno oslabljena zaradi zmanjšanega vnosa kalorij in morda še povečane telesne aktivnosti, ne moreta zdržati. Kmalu se vrnemo na stara pota, razočaranje ob neuspehu morda skušamo ublažiti s tortico ali dvema, kmalu pa se pojavi novica o novi dieti, katero res moramo poskusiti. Tako se prične »kronično hujšanje«, stalen boj s hrano, proti željam, užitkom, skratka boj proti samemu sebi, kateri je ravno zato obsojen na neuspeh.
Potrebno je sprejeti, da je formula »hujšanje = manj hrane + več gibanja«, pomanjkljiva, potrebno je vključiti še dve spremenljivki: »hujšanje = manj hrane + več gibanja + motivacija + osebnostna sprememba«. Program »Psihodieta« je inovativen program za izgubljanje odvečne teže, ki poudarja psihološko povezavo med odnosom do sebe ter telesno težo ter se osredotoča na psihološke vzroke pridobivanja oziroma vzdrževanja telesne teže ter na ohranjanje motivacije za dolgoročne spremembe življenjskega sloga, ki edine prinašajo dolgoročen uspeh v boju z odvečnimi kilogrami.
Več informacij o programu si lahko preberete tukaj ter se odločite za vključitev v naslednjo skupino, ki bo s srečanji pričela 1.10.2015.