Po strokovnem ogledu geologa Klemna Sotlarja so bili Komunali Kranj, ki je zadolžena za sanacijo območja plazu na Javorniku, naloženi prvi ukrepi za stabilizacijo terena oz. izsuševanje zemeljskega plazu. Mednje sodi tudi posek dveh starejših dreves v neposredni bližini plazu in delna utrditev terena cestišča. Dodatno bodo v teren strokovno umeščene tudi sonde, katerih analiza bo osnova za sanacijo. Tudi na manjšem plazu v Podblici bodo, kljub umiritvi terena, uporabljene sonde in pripravljen elaborat za sanacijo. Na tem območju so bile za stabilizacijo terena že položene pokrivne ponjave in postavljeni površinski označevalci (markerji), ki ne kažejo sprememb, torej premikanja plazu.
Po besedah župana Boštjana Trilarja je ocena strokovnjaka, ki bo predlagal najboljšo in najustreznejšo sanacijo, v tem trenutku edina prava pot. »Kljub temu, da se morda zdi, da delamo ukrepe zaradi ukrepov, je ocena strokovnjaka nujna. Na Javorniku predvsem zaradi strmega pobočja pod poškodovano cesto, ki bo zagotovo dodatno otežilo sanacijo, v Podblici pa zaradi bližine stanovanjskega objekta. Skupaj s Komunalo Kranj, ki že izvaja nujne ukrepe na plazu Javornik, smo v Kranju veseli tudi bolj stabilnega vremena, ki naj bi se vsaj za nekaj časa ustalilo in pripomoglo k hitri in uspešni sanaciji obeh območij.«
Prvi ukrepi na Javorniku – za stabilizacijo terena
Komunala Kranj v sklopu najnujnejših ukrepov že izvaja sanacijo. Zagotovila bo obvod za odvajanje zaledne vode iz zgornjega roba plazu in odstranila dve drevesi, ki plaz dodatno obtežujeta. Izvedla bo dva prečna prekopa ceste za izsuševanje plazeče zemljine, poleg traverz (na zgornjem robu ceste v območju plazu), ki bodo segale vse do stabilne podlage, pa umestila tudi sonde za določitev globine plazu na spodnjem robu ceste.
V Podblici je teren stabilen in pripravljen za umestitev sond
»Tudi na območju Podblice se je v preteklem tednu sprožil plaz, približno 40 metrov nad dovozno cesto med stanovanjskim in gospodarskim objektom. Takoj smo sanirali in omogočili dovoz, v sodelovanju s krajani odpeljali naplazino, ob sodelovanju z Gasilsko reševalno službo Kranj in prostovoljskimi gasilci pa pokrili območje plazeče zemljine s ponjavami. S površinskimi označevalci (markerji) smo dnevno spremljali morebitne spremembe zemljine, sedaj ko se teren umirja, pa bo analiza s sondami tudi na tem območju – enako kot pri plazu na Javorniku – nakazala možne oblike sanacije,« je povedal Sašo Govekar, vodja Urada za tehnične zadeve in Službe za zaščito in reševanje Mestne občine Kranj. Ravnajo se po ustaljenih praksah, predvsem pa je pomembno sodelovanje s krajani, krajevno skupnostjo in vsemi vpletenimi službami ter gasilci. »Brez sodelovanja ne gre,« je še dodal.