V letošnjem letu si boste pokojnino, izračunano od pokojninske osnove, lahko izračunali iz najugodnejših let zavarovanja, od vključno leta 1970 dalje. Upoštevajo se osnove, ki se plačujejo od plače po povprečni stopnji v Sloveniji. To določi minister, ki je pristojen za finance.
Povprečna osnova se lahko iz posameznega koledarskega leta upošteva le, če so bili od nje plačani prispevki najmanj za šest mesecev, zavarovanec pa je dopolnil najmanj šest mesecev zavarovalne dobe, sporočajo na spletni strani Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje RS.
Če so bili prispevki od osnov plačani za krajše obdobje od šestih mesecev, v katerem obvezno zavarovanje ni obstajalo, se to pri izračunu pokojninske osnove preskoči in se upošteva naslednje koledarsko leto, za katerega so plačani prispevki.
Osnove iz koledarskega leta, v katerem zavarovanec uveljavlja pravico do starostne pokojnine, se pri izračunu pokojninske osnove ne upošteva, ne glede na plačilo prispevkov. Prav tako se ne upošteva osnov, od katerih so bili plačani prispevki za dokup pokojninske dobe.
Izračun pokojninske osnove
Izračun pokojninske osnove se preračuna z z valorizacijskimi količniki, ki ustrezajo gibanjem povprečnih plač do koledarskega leta pred uveljavitvijo pravice do starostne pokojnine. Te objavi pristojen minister.
Najnižja pokojninska osnova
Če uveljavljate pravico do starostne pokojnine v letu, v katerem ne dosegate zneska starostne pokojnine, se starostna pokojnina odmeri od najnižje pokojninske osnove. Ta znaša 76,5 odstotkov povprečne mesečne plače pri nas.
Najvišja pokojninska osnova
Če v letu, ko uveljavljate pravice starostne pokojnine, presegate znesek starostne pokojnine za enako pokojninsko dobo, se starostna pokojnina odmeri od najvišje pokojninske osnove. Ta je štirikrat višja od najnižje pokojninske osnove.
Višina starostne pokojnine
Višina starostne pokojnine je pogojena z višino pokojninske osnove in dolžino dopolnjene pokojninske dobe. Slednja služi za določitev odstotka za odmero starostne pokojnine.
Odstotek za odmero se razlikuje glede na spol zavarovanca in znaša za 15 let zavarovalne dobe za ženske 29 odstotkov, za moške pa 26 odstotkov pokojninske osnove. Za vsako nadaljnje leto se ženskam prišteje še 1,41 odstotka, moškim pa 1,25 odstotka.
Še več informacij boste našli na spletnih straneh ZPIZ.
Če imate vprašanje o dohodnini, ga lahko zastavite pravniku Dušanu Bavcu. Njegov nasvet je brezplačen, vprašanje zastavite anonimno TUKAJ.