Dan naj bi začeli tako, da bi najprej popili kozarec mlačne vode, v katerega ste stisnili polovico soka limone. Tak napitek naj bi bil zdravilen in bi pomagal pri razstrupljanju organizma, menijo nekateri strokovnjaki.
Kako napitek deluje na organizem?
Citronska kislina, ki jo limona vsebuje, lahko draži želodec. Kako potem vpliva pozitivno nanj in ureja prebavo? S študijo, ki so jo opravili pred časom, so potrdili, da citronska kislina izboljša absorpcijo aluminijevega hidroksida, ki nevtralizira želodčno kislino. Torej citronska kislina deluje ugodno na želodec in prebavni trakt.
Dokazano je, da vitamin C, ki ga vsebuje limonin sok, poveča absorpcijo mineralov. Toda, to se zgodi v vsakem primeru in ne le, če spijete toplo vodo z limoninim sokom. Ne vsebuje pa le limona vitamina C, tega najdete tudi v ostalem sadju in zelenjavi. Če imate za zajtrk torej sadje, ravno tako dobite zadostno količino vitamina, kot če bi popili limonin sok.
Za limone naj bi veljalo, da čistijo organizem in ga razstrupljajo. Vendar so strokovnjaki ugotovili, da ni tako preprosto. Samo z limoninim sokom ne boste naredili čudeža. Limona vsebuje antioksidant, imenovan d-limonen, ki ga najdemo tudi v pomaranči, še največ pa ga vsebujejo pomarančni in limonini olupki. D-limonen aktivira encime v jetrih, ki vplivajo na proces razstrupljanja organizma. Limonin sok pa ga ne vsebuje dovolj, da bi lahko samo s tem napitkov naredili velik učinek na organizem. Liter limoninega soka namreč vsebuje le 100 miligramov d-limonena, za učinkovito razstrupljanje organizma pa bi ga dnevno morali vnesti 500 miligramov.
Seveda je voda s sveže iztisnjenim limoninim sokom zdrava in je priporočljiva za pitje, ne smete pa pričakovati, da bo naredila čudežev.