Za mnoge je skodelica jutranje kave trenutek, ko dokončno odprejo oči in lahko začnejo z novim dnem. Brez jutranje kavice si dneva ne predstavljajo.
A nevrolog Steven Miller iz univerze v Marylandu trdi, da bi morali kavo popiti kasneje in ne takoj, ko se zjutraj prebudimo. Počakati bi morali nekaj ur, da je raven hormona kortisola (stresni hormon) nizka, saj se kofein veže z njim.
Pojasnil je, da pitje kave, ko je hormon kortisol še visok, to je med 8.00 in 9.00 uri zjutraj, lahko povzroči nasproten učinek. Povišan hormon kortisol povzroči, da telo postane imuno na kofein in zato kava nima več pravega učinka.
Kortisol že sam po sebi poskrbi, da se človek prebudi in se počuti sveže in pri močeh za nov dan. Hormon prične uro potem, ko se prebudimo padati. Bolj ko raven hormona pada, večji učinek na telo ima kofein. Zato je najboljši čas za prvo kavo od 9.30 do 11.30 ure.
Miller je povedal še, da raven hormona kortisola naraste spet v času kosilo in med 17.30 in 18.30 uro. V tem času ne priporoča pitja kave: »Če pijete kavo v času, ko je raven hormona kortisola visoka, ne naredite nič dobrega. Kavo oziroma kofein potrebuje človek takrat, ko pade raven hormona. V nasprotnem lahko dosežete le, da vaše telo postane imuno na kofein. In s tem boste dosegli le, da si boste sčasoma morali pripravljati vse močnejšo jutranjo kavico, da bo poživljajoče vplivala na vas.«
Dodal je še, da lahko raven kortisola pri ljudeh variira, kar pomeni, da ne pada in narašča pri vseh ljudeh ob točno določeni uri. Če zjutraj zelo zgodaj vstajate, potem po vsej verjetnosti raven hormona pri vas pade že prej, torej nekaj ur potem ko ste budni in hitreje, kot pri ljudeh, ki vstajajo kasneje.