»Vse ostale dejavnosti je potrebno razvijati, predvsem zaradi tega, ker gredo z roko v roki in se dopolnjujejo. To pa je v vsaki dejavnosti, posebno v takih, ki so javnega pomena, izredno pomembno, saj to omogoča nadaljnji razvoj osnovne dejavnosti – to je v tem primeru konjeništvo in konjereja. Potrebujemo jih, da se konju in tej zgodbi zagotovi bodočnost in njen nadaljnji razvoj,« je pojasnila Lorela Dobrinja, ki je pretekli teden prevzela vodstveni položaj v Kobilarni Lipica kot prva dama v celotni 436-letni zgodovini kobilarne.
»Jedro ostaja to, kar Lipica zgodovinsko je - to je konj, razvoj konjereje in konjeništva. Vse ostalo je zgodba, ki sodi zraven in daje dodatne možnosti razvoja, tako destinacije kot ohranjanja slovenske naravne in kulturne dediščine,« je poudarila Dobrinja in napovedala, da bo prav to prva naloga, ki jo bo v Lipici potrebno pospešeno izvesti: »Sezona je pred vrati, zato moramo poskrbeti, da bomo uspešno stopili vanjo. Mislim, da so nam okoliščine v svetovnem merilu naklonjene, treba je samo pripraviti pravo zgodbo in jo pravilno ter agresivno stržiti.«
Pri tem bo prioritetno treba prekiniti trenutno delitev med Kobilarno Lipica in gospodarsko družbo Lipica turizem d.o.o, saj gostom vzbuja občutek, da Lipica ni enotna zgodba. Tako bo Lipica ponovno postala prijazna, zanimiva in atraktivna destinacija ter eden od treh turističnih stebrov Slovenije, skupaj z Bledom in Postojnsko jamo, je poudaril minister Počivalšek.
Kobilarna Lipica bo zato sodelovala z družbo Lipica turizem d.o.o. in lokalnim okoljem. Poslovanje javnega zavoda in gospodarske družbe pa bo zagotovo organizirano na način, ki ne bo dopuščal pretakanja denarja iz javnega v zasebni del.
Predlog o dokončni organiziranosti obeh subjektov bo pripravljen v manj kot v šestih mesecih, je napovedal minister Počivalšek in zagotovil, da Kobilarni Lipica ne preti privatizacija ter da se postopek vpisa na UNESCO-v seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva nadaljuje.