Tako kot pri mlečnih in stalnih zobeh je tudi pri tretjih zobeh zelo pomembna ustrezna, temeljita in redna higiena. Čezmerno namnožene glivice in vnetje ustne sluznice sta le dve neprijetnosti, ki sledita nezadostni higieni zobne proteze in ustne sluznice. Bakterijske obloge in ostanke hrane moramo vsak dan čistiti z vseh ploskev zobne proteze. To lahko naredimo s
posebno zobno ščetko, ki je namenjena čiščenju zobne proteze in...
… je tudi temu primerno oblikovana. Ker je zobna proteza narejena iz posebnih umetnih materialov, za njeno čiščenje
ni primerna navadna zobna pasta, saj lahko te materiale poškoduje. Bolje je uporabiti
posebno zobno pasto za čiščenje protez. Lahko si pomagamo tudi z navadno milnico. Zelo priljubljene so tablete za čiščenje protez, ki se raztopijo v vodi. V tako raztopino se potopi zobna proteza, ki jo učinkovine, sproščene iz tablete, očistijo.
Ne smemo pozabiti, da je treba poleg zobne proteze
vsak dan očistiti tudi ustno sluznico. To naredimo
z mehko ščetko, s katero oščetkamo dlesni oziroma vse površine, ki jih proteza pokriva. S tem
dlesni in sluznico tudi masiramo in prispevamo k boljši prekrvljenosti.
Še posebno pomembna je higiena stikov proteze z dlesnijo in nebom. Če namreč ostankov hrane in glivic ne odstranimo dovolj, se razvije vnetje ustne sluznice. Če sluznica pordi in imamo v ustih pekoč občutek, bodimo pozorni na vnetje. Najbolje pa je, da obiščemo zobozdravnika, ki bo ustrezno svetoval in pomagal odpraviti težavo.
Kadar z zobno protezo nadomeščamo samo del izgubljenih zob, seveda velja, da moramo za svoje zobe, ki jih še imamo v ustih, skrbeti z vsakodnevno temeljito ustno higieno. Tako bomo zobe in dlesni ohranili čim dlje zdrave.
Promocijsko sporočilo