Nisem pomembna/pomemben

Moji odnosi > Psihologija | piše: Petra Cvek | 17.11.2017
Prepričanje »nisem pomembna/pomemben« oz. njegova razširjena različica »ne jaz, ne moje potrebe niso pomembne« je eno najbolj pogostih globoko zakoreninjenih prepričanj.
Prepričanje »nisem pomembna/pomemben« oz. njegova razširjena različica »ne jaz, ne moje potrebe niso pomembne« je eno najbolj pogostih globoko zakoreninjenih prepričanj. (foto: pexels.com)
Prepričanje »nisem pomembna/pomemben« oz. njegova razširjena različica »ne jaz, ne moje potrebe niso pomembne« je eno najbolj pogostih globoko zakoreninjenih prepričanj. (foto: pexels.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Čeprav nam lahko močno greni življenje, pa ga, tako kot ostala prepričanja, lahko spremenimo, če ga le znamo prepoznati. Zato v tokratnem zapisu odgovarjam na vprašanje kako pri sebi prepoznati prepričanje, da nisem pomembna in predstavljam nekaj načinov, na katere se omenjeno prepričanje lahko odraža.

Pretirano iskanje pozornosti
Osebe, ki verjamejo, da niso pomembne, se bodo na vse pretege trudile vzbuditi pozornost, kar lahko storijo na več načinov. V komunikaciji se to največkrat odraža s skakanjem v besedo, zelo glasnim govorjenjem, pretiranim kriljenjem z rokami ipd. Pozornost pa iščejo tudi na druge načine, npr. z izzivalnim oblačenjem, s samopoškodbami telesa, z zlorabo nedovoljenih substanc in tudi z nasilnim vedenjem.

Tiha, siva miška
Nasprotno od iskanja pozornosti se prepričanje »nisem pomembna« lahko odraža tudi v želji po neopaznosti. V tem primeru oseba nikakor ne bo želela biti v središču pozornosti, temveč bo vedno nekje v ozadju tiho opazovala dogajanje. Verjamejo, da k pogovoru prav veliko ne morejo doprinesti, zato so lahko osebe s tem prepričanjem več ur skupaj tiho tudi kadar so v družbi ljudi. Čeprav imajo željo po druženju in pogovoru z drugimi, so redko sami tisti, ki bodo dali pobudo za druženje. Verjamejo namreč, da imajo drugi veliko bolj pomembnih obveznosti kot je druženje z njimi. Razlog, da so le redko iniciatorji pa leži tudi v strahu pred zavrnitvijo; slednjo namreč vidijo le kot potrditev tega kar globoko v sebi tako ali tako že vedo – da niso pomembni.

Neizražanje svojega mnenja
Ker verjamejo, da so nepomembni, verjamejo, da so enako nepomembna tudi njihova mnenja, želje in potrebe. Posledično svojega mnenja ne izrazijo pogosto, nagnjeni pa so tudi k temu, da ga spremenijo le zato, ker ima oseba, ki ji želijo ugajati drugačnega. V družbi ne povedo veliko o sebi, saj verjamejo, da to, kar imajo povedati, ni niti pol tako pomembno ali zanimivo kot to, kar imajo povedati drugi. Želje in cilje, ki jih imajo, zadržijo zase, saj nekje globoko v sebi verjamejo, da so nepomembne, morda celo malo neumne ali nesmiselne. Predvsem pa ne verjamejo, da se nepomembnim kot so, lahko velike želje sploh uresničijo.

Nezmožnost prepoznavanja svojih potreb
Če verjamemo, da so naše potrebe nepomembne, bomo slej ali prej prišli do trenutka, ko svojih potreb ne bomo več znali prepoznati. Kako bi le jih, če jim nikoli nismo namenjali pozornosti, ker so nepomembne? V sebi bomo sicer nemirni, a ne bomo vedeli zakaj, niti si ne bomo vzeli časa, da bi to raziskali. Če ste kdaj v situaciji, ko se počutite nemirni, se ustavite in si vzemite trenutek tišini ter se v mislih vprašajte: »Kaj v tem trenutku potrebujem?« Odgovor se skriva v vas in če ste mu pripravljeni prisluhniti z radovednostjo in sprejemanjem ga boste z nekaj vaje prepoznali vedno hitreje. Na ta način se boste postopno znova naučili sami dajati pomembnost sebi in svojim potrebam.

Sanjarjenje
Željo po pomembnosti je delno mogoče zadovoljiti s sanjarjenjem, zato je to lahko velik del življenja tistih, ki globoko v sebi ne verjamejo v svojo pomembnost. Sanjarijo o dogodku, ki jih bo postavil v središče in s katerim bodo drugim dokazali svojo pomembnost. Sanjarijo o tem, da jih bodo drugi občudovali, jih spraševali za mnenje in jim na različne druge način dajali občutek, da so pomembni in pri tem pozabljajo, da je občutek pomembnosti nekaj, kar si v resnici lahko dajo le sami.

Opisani načini so le nekateri izmed mnogih na katere se lahko prepričanje »nisem pomembna« odraža v našem življenju. Če ste se v katerem izmed njih prepoznali, lahko z različnimi tehnikami pri sebi preverite ali je to eno izmed prepričanj, ki jih gojite o sebi. Nato pa vam ne preostane drugega, kot da se lotite procesa kreiranja novega prepričanja.

Še več o avtorici prispevka Petri Cvek in njenem delu pa boste našli tukaj in tukaj.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Imate težave s spanjem? ZAČNITE SPATI GOLI (pravijo strokovnjaki)

Ponoči ne morete spati? Ste pod stresom in doživljate t...

Ajurvedska pomoč pri inkontinenci

Preverite s katerimi jogijskimi vajami, zeliščnimi meša...

5 shujševalnih trikov BREZ DIETE!

Preverite pet shujševalnih trikov, s katerimi boste izg...

Upokojitev: Ste pripravljeni nanjo?

Spremembe so del življenja, v današnjem času celo vsakd...

Predlog za branje: Poletni roman, ki vas ne bo pustil hladne

Ker so dopustniški dnevi že tik pred vrati, smo za vas ...

5 (psiholoških) tipov starih staršev. Kateri tip ste vi?

Kakšno vlogo igrate v življenju svojih vnukov in kakšen...

Predlog za branje: Ko izguba spomina postane srhljiva resničnost

Ko se nedolžni trenutki pozabljanja spremenijo v bolj z...

Stres in zdravje

Brez zdravja ni nič. Nekaj sem spoznala na podlagi opaz...

Kaj v resnici šteje?

Čas teče in nič ne reče … Leta bežijo. Morda ste že upo...

7 zdravstvenih razlogov ZA uživanje v seksu

Seks ni samo v užitek, ampak znanstveno dokazano izbolj...

Osamljenost ruši obrambne moči imunskega sistema

Vse več raziskav kaže, da osamljenost zelo negativno vp...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Irena Dolinšek - IR1

Irena Dolinšek - IR1
upokojena organizatorka dogodkov


"Ljudje se moramo čim prej otresti strahu pred staranjem in delom življenja v penziji! Pomembno je, da sprejemamo vse stopnje razvoja v svojem življenju in izkoristimo njihove prednosti, saj je teh v vsakem obdobju življenja veliko, če jih le vidiš."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.