»
Optimalna rast gob in največja diverziteta je vsako leto septembra in oktobra, zato v tem času vsa slovenska društva organiziramo razstave gob. V Sloveniji gobarska društva povezuje krovna organizacija, Mikološka zveza Slovenije (MZS),« je povedal predsednik gobarskega društva Lisička iz Maribora
Slavko Šerod.
Koliko gob lahko naberete?
Posameznik lahko nabere v enem dnevu največ dva kilograma gob. Dovoljeno je nabrati tudi gobo, ki je težja od dveh kilogramov.
Pravilno nabiranje gob
»
V gobarskih društvih člane in javnost učimo, da gobe izruvajo iz tal na ta način, da so vidni vsi deli gobe. Samo v tem primeru je določitev gob dovolj zanesljiva, da ne prihaja do usodnih zamenjav. Od manj usodnih zamenjav bi omenil zamenjavo gobanov in gobanom podobnih vrst. Značilnost teh vrst je, da imajo pod klobukom trosovnico iz drobnih cevk. Med gobami s takšno strukturo ni smrtno strupenih vrst, pač pa obstaja nekaj strupenih vrst, ki povzročajo zastrupitev z gastrointestinalnim sindromom. Po nekaj dneh bruhanja in driske, si oseba opomore, brez zdravju škodljivih posledic. Nekaj vrst gobanov pa močno greni in nam lahko pokvarijo jed.
Bolj usodne so zamenjave pri takšnih vrstah gob, ki imajo pod klobukom lističe. Med takimi je večina poznanih strupenih in smrtno strupenih vrst. Posebej pozorni moramo biti na take lističarke, ki imajo na betu obroček, v dnišču pa lupino. Sem sodijo mušnice,« je povedal Šerod.
Če nabirate gobe, morate upoštevati pravila, ki so zapisana v Uradnem listu RS:
1. goba mora imeti razvidne tiste morfološke značilnosti, na podlagi katerih je mogoče zanesljivo določiti vrsto,
2. prepovedana je takšna uporaba pripomočkov za nabiranje gob, ki lahko poškoduje rastišče ali podgobje,
3. gobe je treba grobo očistiti že na rastišču,
4. gobe je dovoljeno prenašati le v trdni in zračni embalaži.
Natančnejše opise različnih vrst gob si lahko ogledate na njihovi
spletni strani, kjer je opisanih preko 1400 vrst gob. Pri opisih je tudi navedeno, s katerimi vrstami je določene gobe možno zamenjati.