Svobodno odločanje o rojstvu otrok

Pravica do umetne prekinitve nosečnosti spada med najpomembnejše pravice žensk, ki je pri nas postala zakonsko urejena leta 1977. Ta pravica je za ženske zelo pomembna, saj jim omogoča svobodno izbiro glede števila otrok in obenem pravico, da razpolagajo s svojim telesom oziroma o njem odločajo same.
Ženska ima pravico odločati o številu otrok, ki jih bo imela. (foto: freeimages.com)
Ženska ima pravico odločati o številu otrok, ki jih bo imela. (foto: freeimages.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Odziv MDDSZ na "Pobudo za zaščito ustavnih pravic žensk", ki jo je podpisalo 163 posameznic in posameznikov ter 13 organizacij, in se nanašajo na shode in molitve proti splavu pred UKC Ljubljana - Ginekološko kliniko.

V Evropi in po svetu se je v zadnjih letih okrepilo nasprotovanje nekaterim temeljnim pravicam žensk in deklet, ki zadevajo njihovo spolno in reproduktivno zdravje, varovanju katerega so se v mednarodnih sporazumih zavezale številne države, med njimi tudi Slovenija. V tem kontekstu lahko razumemo tudi sicer mirne shode in molitve zavoda Božji otroci, ki potekajo pred ljubljansko ginekološko kliniko, so zapisali na spletni strani ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Pravica do umetne prekinitve nosečnosti spada med najpomembnejše pravice žensk, ki je pri nas postala zakonsko urejena leta 1977. Ta pravica je za ženske zelo pomembna, saj jim omogoča svobodno izbiro glede števila otrok in obenem pravico, da razpolagajo s svojim telesom oziroma o njem odločajo same. Gre za temeljno pravico, ki izhaja iz ustavne svoboščine oziroma 55. člena Ustave RS.

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti nasprotujejo vsakršnemu oporekanju tej pravici in s tem poseganju v ustavni člen o svobodnem odločanju o rojstvih otrok. V skladu s Pekinškimi izhodišči in drugimi pomembnimi mednarodnimi dokumenti se zavzemamo za to, da ženske ohranijo nadzor nad svojim spolnim in reproduktivnim zdravjem ter zagotovljene pravice odločanja v zvezi z njim.

Gre za pravice, ki so bistven element človekovega dostojanstva, ki ga je treba obravnavati v širšem okviru strukturne diskriminacije in neenakosti med spoloma. Za družbeni in gospodarski razvoj ter razvoj posameznikov in posameznic je nujno, da obstaja pravica do svobodne in odgovorne odločitve o tem, koliko, kdaj in kako pogosto bodo imele otroke, kot predvidevajo mednarodni predpisi s področja človekovih pravic.

Prepričani so, da je vsakršno ponovno odpiranje razprave o 55. členu ustave, ki govori o svobodnem odločanju o rojstvu otrok, z namenom omejevanja te svoboščine, povsem nepotrebno in neproduktivno.

Dejstvo je namreč, da sodi Slovenija s svojo reproduktivno politiko, na primer z ginekološko oskrbo žensk na primarni ravni, brezplačno kontracepcijo, ustreznim informiranjem mladostnic in mladostnikov itd., med uspešnejše države glede zniževanja splavov, saj njihovo število upada. Še zlasti smo uspešni pri preprečevanju najstniških nosečnosti in zniževanju splavov pri mladostnicah, saj slovenske mladostnice opravijo najmanj splavov v Evropi. Skrbi za spolno in reproduktivno zdravje žensk ter še boljšemu informiranju, zlasti mladostnic in mladostnikom ter ranljivih skupin, s tem pa nadaljnjemu zniževanju števila splavov, so namenjeni tudi ukrepi v novem nacionalnem programu za enaki možnosti žensk in moških 2015 - 2020.

Ne želimo se več vrniti v čase, ko je bila prekinitev nosečnosti prepovedana oziroma strogo omejena in so zaradi nelegalnih in zato nestrokovno opravljenih splavov ženske celo umirale. Nenazadnje različne študije kažejo, da je v državah, kjer je splav prepovedan, število splavov enako in pogosto celo višje kot v državah, kjer je splav dovoljen. Po drugi strani pa v državah, ki umetno prekinitev nosečnosti dovoljujejo in hkrati veliko vlagajo v učinkovito preventivo, njihovo število upada. S tem države ustvarjajo pogoje, da se ženskam ni treba odločati za splav.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Ana Petrič: "Starejši ne vedo, kakšne pravice jim pripadajo."

"Ne načrtujejo na zalogo. Prepozno začnejo prilagajati ...

Prekomerna izpostavljenost soncu je dejavnik tveganja za vse vrste kožnega raka

Bližajo se topli meseci leta. Na NIJZ zato želijo ob Dn...

Kaj vse mora biti v potovalni lekarni? (odgovarja magister farmacije)

Ko se odpravljamo na dopust, je sestavni del naše prtlj...

Recept: Timijanov sirup z medom

Recept za timijanov sirup! Thymus vulgaris, bolj poznan...

5 čudovitih slovenskih slapov, ob katerih se boste ohladili

Ko poletje pokaže svojo moč in dnevi postanejo soparni,...

Klopi so tu, odženite jih na naraven način!

Če se radi sprehajate po naravi, potem je čas, da se us...

Trik, ki takoj prežene vse pajke, komarje in druge insekte!

Če bi se radi znebili pajkov, muh, komarjev in ostalih ...

3 super živila, ki pomagajo pri hujšanju in veljajo za ekspresne toplice maščob

Spoznajte 3 super živila, ki dokazano pomagajo pri hujš...

Ste se zbudili ob 4. zjutraj in ne morete več zaspati? Kaj ima s tem menopavza

Vsakdo se kdaj zbudi sredi noči. A če se vam dogaja, da...

KUHALNICA: Kako pripravimo orado na žaru

Orada, kraljica Jadrana. Orada na žaru je ena najokusne...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Nadica Lukman

Nadica Lukman
djotiš astrologinja in mentorica za osebno rast


"Lahko smo nejevoljni, tarnamo nad svojimi leti, žalujemo za preteklostjo, a vse to je nesmiselno. Namesto tega delajmo stvari, ki nas veselijo."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.