Kakšni so znaki atipične pljučnice, kateri virusi, ki trenutno razsajajo pri nas, so lahko za starejše nevarni in kdaj je nujno, da obiščete zdravnika, smo vprašali na Nacionalni inštitut za javno zdravje. Odgovorila nam je dr. Eva Grilc.
»V zadnjih dveh tednih se je število obolelih otrok, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, močno povečalo. Poleg drugih okužb dihal se pojavlja atipična pljučnica, ki jo povzroča bakterija, ki se pojavlja v večji meri na nekaj let,« je pojasnila dr. Grilčeva.
Kakšni so simptomi atipične pljučnice?
Za atipične pljučnice je značilno, da ima bolnik več težav s slabim počutjem, oslabelostjo, glavobolom in podobnimi težavami kot pa s kašljem.
Ali je za starejše lahko ta bolezen nevarna? Kdaj morajo do zdravnika?
Za starejše osebe, zlasti tiste s kroničnimi boleznimi, so lahko tudi nevarne.
V teh dneh je veliko število bolnih predšolskih otrok. Najbolj pogoste so okužbe dihal, zaradi njih je pri tretjini potrebno bolnišnično zdravljenje.
So virusi, kot je brinhiolitis pri otroku in druge bolezni dihal, ki so trenutno v porastu pri nas, za starejše nevarni?
RSV je kratica za respiratorni sincicijski virus, ki povzroča okužbe dihal. Je zelo pogost povzročitelj okužb dihal pri dojenčkih in otrocih v zgodnjem otroštvu. Približno dve tretjini dojenčkov se okužita z RSV v prvem letu življenja, do konca drugega leta pa se z RSV okuži skoraj vsak otrok. Nevarnost, da se razvije težja oblika okužbe, je večja pri prezgodaj rojenih otrocih, otrocih s kronično pljučno boleznijo in otrocih s težjo prirojeno srčno napako.
RSV se lahko prenaša tudi na starejše osebe. Bolj dovzetni so podobno kot otroci tisti, ki imajo kronične bolezni.
Kako naj se pred njimi branijo?
Širjenje okužb dihal preprečujemo s poostreno higieno rok, ustrezno higieno kašlja.
Starši z dojenčki in majhnimi otroci naj se raje izogibajo velikih nakupovalnih središč in množičnih prireditev.
Oboleli, tudi tisti z blažjimi znaki , naj se zdravijo doma, da ne širijo okužbe.
Proti nekaterim povzročiteljem okužb dihal se lahko zaščitimo s cepljenjem: npr. proti gripi, "običajnim, torej tipičnim "pljučnicam, ki jih povzroča bakterija pnevmokok.