V Ljubljani spet prebivajo bobri ...

Aktualno > Dogodki | piše: ZOO Ljubljana | 22.4.2015
Po desetih letih si v ljubljanskem živalskem vrtu spet lahko ogledate bobre. Iz živalskega vrta Brno, sta namreč prispela dva mlada bobra. Iz živalskega vrta Zagreb so pripeljali šimpanza Borisa za družbo trem odraslim samicam. Žal je poginila kamela Karamela, ki so ji jeseni za družbo pripeljali samca Seppa. Pomlad pa jih je obdarila s številnimi mladiči, tako med divjinskimi kot domačimi živalmi.
Kanadski bober (foto: ZOO)
Kanadski bober (foto: ZOO)
Kanadski bober (foto: ZOO) Divja svinja (foto: ZOO) Drežniška koza (foto: ZOO) Liči antilopa (foto: ZOO) Šimpanz Boris (foto: ZOO) Zlatiločni gibon (foto: ZOO)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Kanadska bobra
Iz Živalskega vrta Brno na Češkem so prav v tednu, ko obeležujemo Mednarodni dan bobra (7. april), pripeljali mlad par kanadskih bobrov. Mednarodni dan bobra je namenjen osveščanju javnosti o bobrih in njegovi ogroženosti v naravnem okolju. Bober je bil v Sloveniji iztrebljen daljnega leta 1643. K nam se je ponovno naselil iz Hrvaške leta 1998. Od takrat se uspešno razmnožuje in širi po reki Krki, Radulji, Dobličici, Muri, Sotli in Dravi. Ta ''krajinski arhitekt'' pomaga od človeka spremenjene rečne struge vrniti v njihove naravne oblike in ponovno vzpostavlja naravne vodne ekosisteme.
Mlad par so naselili v prenovljeno ogrado bobrov nad morskimi levi. Iz vode so očistili mulj, uredili podzemna bivališča za bobre in jih s tuneli povezali s podvodnimi vhodi in izhodi.

Šimpanz Boris
Kar nekaj let so V ZOO Ljubljana čakali na rezultate genetskih raziskav šimpanzov, iz katere so potrdili podvrsto, kateri pripadajo samice. Genetsko se je za samice izkazal za najbolj primernega samec Boris, ki pripada isti podvrsti in je bival v Zagrebškem živalskem vrtu. Šimpanz Boris je genetsko zelo pomemben za nadaljevanje populacije te podvrste šimpanzov v živalskih vrtovih.
Prejšnji teden so ga pripeljali iz ZOO Zagreba ter ga namestili v karantenskem prostoru za šimpanze v vrtu. Po približno mesecu dni se bo lahko pridružil samicam. Upajo, da se bo nova skupina dobro ujela. Mojca ima 40 let in je ena najstarejših živali poleg jastrebov in slonice v ZOO-ju in po vsej verjetnosti ne bo več imela mladičev. Odigrala pa bo pomembno nalogo ''stare mame'' in pomagala pri vzreji mladičev neizkušeni hčerki Neži. Tako bodo vsem šimpanzom nudili dobro socialno strukturo za življenje v skupini.

Kamela Karamela
Kameli Karameli so odpovedale ledvice, zato so jo humano usmrtili, da se ne bi mučila. Izguba jih je prizadela, saj se je Karamela skotila prav v ljubljanskem ZOO-ju. Lani v jeseni so ji za družbo pripeljali samca Seppa iz Danske, ter upali, da bosta zadovoljen par. Seveda se bodo sedaj potrudili, da tudi Seppu čim prej pripeljejo kameljo družbo.

Letošnji naraščaj
Naraščaja se veselijo pri zelo ogroženi vrsti zlatolični gibon. Par, z imenom Liling in Liping, ki je genetsko najvrednejši par v Evropi, je star 27 let in se počasi bliža koncu reproduktivne dobe. Doslej sta rodila sedem samcev in eno samico. To je njun deveti mladič. Sta izredno skrbna starša. Samec je zelo zaščitniški do samice in mladičev. Ko mladiči odrastejo, zapustijo svoje starše in se osamosvojijo. Tako so štiri mladiče že oddali v evropske živalske vrtove, dva pa še čakata na oddajo in so ju začasno namestili v domovanje poleg šimpanzov.
Redka in ogrožena podvrsta liči antilop je skotila mladiča konec februarja. Te antilope so razširjene le v močvirnem predelu ob reki Kafue v Zambiji. V vodo bežijo pred plenilci, zato imajo podaljšane in razširjene parklje.
Pri divjih svinjah so se letos skotili štirje mladiči, ki jih krasi črtast vzorec na hrbtu, da se v naravi lažje skrijejo pred plenilci.
Najmlajša pa sta mladiča mar, glodavcev, ki živijo v pampah Južne Amerike.
Predvsem otroci pa se bodo razveselili številčnega naraščaja pritlikavih koz, ovc in pujsov v otroškem ZOO-ju ter drežniške koze, jezersko-solčavske ovce in zebuja v ogradi domačih živali.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Ana Petrič: "Starejši ne vedo, kakšne pravice jim pripadajo."

"Ne načrtujejo na zalogo. Prepozno začnejo prilagajati ...

Prekomerna izpostavljenost soncu je dejavnik tveganja za vse vrste kožnega raka

Bližajo se topli meseci leta. Na NIJZ zato želijo ob Dn...

Kaj vse mora biti v potovalni lekarni? (odgovarja magister farmacije)

Ko se odpravljamo na dopust, je sestavni del naše prtlj...

Ste se zbudili ob 4. zjutraj in ne morete več zaspati? Kaj ima s tem menopavza

Vsakdo se kdaj zbudi sredi noči. A če se vam dogaja, da...

KUHALNICA: Kako pripravimo orado na žaru

Orada, kraljica Jadrana. Orada na žaru je ena najokusne...

To se zgodi, če pijete napitek iz cimeta, lovorja in zelenega čaja ...

Kombinacija teh treh naravnih živil je naravnost čudežn...

S česnom odpravite zakisanost organizma

Ena najbolj zdravilnih rastlin je zagotovo česen. Je na...

Ta hrana povzroča napenjanje in vetrove

Napihnjen trebuh in težave z vetrovi so vse bolj pogost...

Imate težave s spanjem? ZAČNITE SPATI GOLI (pravijo strokovnjaki)

Ponoči ne morete spati? Ste pod stresom in doživljate t...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (14. - 20. 7. 2025)?

Delovali boste zaupljivo in razumno, saj vam energija S...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Marija Hrvatin

Marija Hrvatin
pisateljica, kolumnistka


"Življenje je preveč lepo, da bi ga zatemnila z nepomembnostmi; v tej zgodbi je zdravje biser, ki ima neprecenljivo vrednost tukaj in zdaj. "

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.