V Sloveniji je vsak tretji odrasel upokojenec

Moji odnosi > Družabna mreža | piše: P. L. | 21.12.2015
Prvega januarja 2015 je bilo med prebivalci v Sloveniji, starimi 15 ali več let, 31 odstotkov upokojencev. Število aktivnih prebivalcev se je v primerjavi z letom poprej povečalo, delež višje in visokošolsko izobraženih prebivalcev pa je dosegel 21 odstotkov.
Število upokojencev med prebivalci Slovenije se v letu 2014 ni bistveno spremenilo. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Število upokojencev med prebivalci Slovenije se v letu 2014 ni bistveno spremenilo. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Število aktivnih prebivalcev (to so zaposleni in brezposelni skupaj) se je v letu 2014 povečalo za približno 11.500, na 937.485. Zaposleni so 1. januarja 2015 predstavljali 87 odstotkov vseh aktivnih prebivalcev (približno 0,7 odstotne točke več kot leto prej), so sporočili iz Statističnega urada RS (SURS).
Število upokojencev se ni bistveno spremenilo

Število upokojencev med prebivalci Slovenije se v letu 2014 ni bistveno spremenilo in 1. januarja 2015 jih je bilo 537.828. Med neaktivnimi prebivalci, starimi 15 ali več let (to so upokojenci, učenci, dijaki in študenti ter drugi), so predstavljali dve tretjini (66 %). Število učencev, dijakov in študentov se je zmanjšalo skupaj za približno 6.100. Število drugih neaktivnih se je zmanjšalo za približno 7.900.

1. januarja 2015 je imela Slovenija 374.941 prebivalcev s končano višjo ali visoko šolo. Delež prebivalcev Slovenije s terciarno izobrazbo se je v letu 2014 povečal za 0,8 odstotne točke. Povečanje je bilo izrazitejše med ženskami (za 1,0 odstotne točke, pri moških za 0,6 odstotne točke).

Med prebivalci, starimi 15 ali več let, je bilo takih, ki so imeli končano največ osnovno šolo, 457.188. Število tistih, ki imajo osnovnošolsko ali nižjo izobrazbo, se je v letu 2014 zmanjšalo. Deloma zato, ker mladi večinoma nadaljujejo šolanje na višji stopnji, deloma zato, ker so imeli najbolj pogosto takšno izobrazbo tisti, ki so v letu 2014 umrli. Med prebivalci, starimi 65 ali več let, je bilo 1. januarja 2015 osnovnošolsko ali nižje izobraženih 44 odstotkov, med prebivalci, starimi 25–49 let pa je delež takih znašal 11 odstotkov.

Izobrazba upokojenk nižja od izobrazbe upokojencev
Med zaposlenimi je bilo takih s terciarno izobrazbo 32 odstotkov. Med brezposelnimi pa je bilo takih skoraj pol manj: 18 odstotkov. Delež srednješolsko izobraženih je bil v obeh skupinah okrog 60 odstotkov. Temu ustrezno je bilo 22 odstotkov med brezposelnimi z osnovnošolsko ali nižjo izobrazbo; med zaposlenimi je bilo takih 11 odstotkov. Med upokojenci je bilo za 41 odstotkov takih, ki so imeli osnovnošolsko ali nižjo izobrazbo. Zaradi specifične sestave te skupine prebivalcev (ker visoko starost doživi več žensk kot moških) je bilo med upokojenci več žensk z osnovnošolsko ali nižjo izobrazbo (51 odstotkov) kot moških (28 odstotkov). Najmanjša je bila razlika v izobrazbi med spoloma med upokojenci s terciarno izobrazbo; teh pa je bilo sicer sorazmerno malo (približno devetina) in so bili večinoma mlajši od 75 let, so še sporočili iz SURSa.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Imate težave s spanjem? ZAČNITE SPATI GOLI (pravijo strokovnjaki)

Ponoči ne morete spati? Ste pod stresom in doživljate t...

Ajurvedska pomoč pri inkontinenci

Preverite s katerimi jogijskimi vajami, zeliščnimi meša...

Vam v vročini hitreje razbija srce? Možni razlogi in kaj lahko storite sami

Ko se temperature povzpnejo nad običajne poletne meje, ...

5 shujševalnih trikov BREZ DIETE!

Preverite pet shujševalnih trikov, s katerimi boste izg...

Rešitve za lahkotnejši vsakdan

Inkontinenca doleti milijone ljudi po vsem svetu, ne gl...

Izšla je poletna revija Vzajemnost 2025

Zdravila veliko prispevajo h kakovosti življenja tudi v...

Upokojitev: Ste pripravljeni nanjo?

Spremembe so del življenja, v današnjem času celo vsakd...

Ali barvanje las povzroča raka?

Kako škodljive so barve za lase? Ljudje naj bi lase bar...

5 (psiholoških) tipov starih staršev. Kateri tip ste vi?

Kakšno vlogo igrate v življenju svojih vnukov in kakšen...

Predlog za branje: Ko izguba spomina postane srhljiva resničnost

Ko se nedolžni trenutki pozabljanja spremenijo v bolj z...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Zvezdana Mlakar

Zvezdana Mlakar
igralka


"Človek se mora imeti rad. Le tako najde moč za spremembe in neskončno veselo lepoto, ki sije navzven."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.