Kdo je ne pozna? Mislim da ga skoraj ni, ki ne bi poznal cvetlico sonca, ki nam še kako prav pride v takih časih, ko imamo pomanjkanja sonca in energije. Že ime pove, da šentjanževka prinaša sonce, svetlobo v nas in na nas, če smo jo le kaj pripravili za uživanje.
Njena uporaba je že zelo stara, saj so jo že naši predniki s pridom uporabljali tako za notranjo kot zunanjo uporabo. Legenda pravi tudi, da če šopek privežeš na okno ali vrata, se obvaruješ pred strelo. Uporabljali pa so jo tudi za odganjanje nesreče.
V današnjih časih pa jo nabiramo za čaje, iz nje delamo tinkture, macerate in potem mazila, skratka ima zelo širok spekter delovanja na naše telo. Pri njeni uporabi je potrebna tudi velika mera previdnosti, tako kot tudi vse ostale rože. Če uporabljate nekatera zdravila, kot so antidepresivi, zdravila, ki vplivajo na imunski sistem, kot denimo po presaditvi organov, se zdravite za rakom ali HIV-om, jemljete zdravila proti strjevanju krvi itd., se o uporabi šentjanževke posvetujte z zdravnikom, skratka mera previdnosti ni odveč.
Šentjanževka je tudi psihotropno sredstvo, vpliva na duševno dejavnost, je sedativ, pomirja, anksiolitik, odpravi tesnobo ter antidepresiv, odžene potrtost in brezvoljnost. Odpravlja pa tudi slabo splošno počutje, izgubo teka, nespečnost, duševne težave med meno, preobčutljivost na vremenske spremembe … in je tudi pogosta učinkovina homeopatskih pripravkov
Priprava
macerata šentjanževke je zelo preprost. V čisti stekleni kozarec naložite posušeno šentjanževko in jo zalijte z oljem ( olivno, sončnično, sezamovo .. ) do vrha oziroma, da je rastlina pokrita. Kozarec postavimo na svetlo mesto, ne na sonce in ga pustimo stati 14 dni. Vmes ga večkrat pretresemo. Po poteku 14 dni vse skupaj precedimo skozi gazo v čisto posodico. Shranimo ga na hladno in temno mesto.
Z maceratom lahko mažemo kožne opekline, ranice, boleče sklepe in si s tem vnašamo svetlobo oz. sončno energijo v telo. Ker pa je šentjanževka fototoksična, velja posebno opozorilo, da se po uporabi ni dobro preveč zadrževati na soncu, saj lahko povzroči madeže.
Za negovanje suhe in poškodane kože od sonca si lahko pripravimo tudi čudovito
mazilo na enostaven način in sicer:
- 23 g karitejevega masla
- 7 g šentjanževke oz. macerata
- 3 kapljice eteričnega olja sivke
- 1 kapljica eteričnega olja geranije
Karitejevo maslo stopimo v dvojni posodi. Ko se stopi, dodamo macerat šentjanževke ter eterična olja in vse skupaj prelijemo v posodico za kremo. Ohladimo na sobni temperature.
Veliko užitkov pri izdelavi!
Še več o Irmi boste našli tukaj.