Osnova za pripravo margarine so poceni olja, ki so vprašljive kakovosti. To so olja, pridobljena iz soje, bombaža, oljne repice in nekaterih delov koruze. Ta živila pa so polna pesticidov in gensko spremenjena. Dokazano je, da tudi zelo škodljiva za zdravje.
Olja se iz teh rastlin pridobiva z vročim stiskanjem, pri čemer pa nastajajo velike količine svobodnih radikalov, ki so za človeško telo zelo strupeni. Povzročajo prehitro staranje celic in rakava obolenja. In prav takšna olja se skrivajo v margarinah.
Na primer olje, pridobljeno iz bombaža, ki je prežet s pesticidi, je ena glavnih sestavin margarine. A to živilo nikakor ne bi smeli koristiti za prehrano. Semena bombaža vsebujejo velike količine nenasičenih maščob, ki povzročajo vnetja. Te kisline so povzročitelj srčnih in žilnih bolezni.
Med sestavinami je tudi repično olje, ki je zdravju škodljivo, saj vsebuje škodljive eureka kisline. To olje povzroči, da telo izgublja vitamin E, zmanjšuje čvrstost in moč celičnih sten in povzroča propadanje celic. Povzroča alergije, astmo, težave z dihali. Prav tako pa lahko povzroči tudi pljučnega raka.
Ko za pripravo margarine pomešajo vsa ta olja med sabo, dodajo še fini prah niklja, ki deluje kot katalizator za hidrogeniranje in kombiniranje trans-maščobnih kislin. Različni proizvajalci pri proizvodnji margarine uporabljajo različne katalizatorje, vsi pa so zdravju škodljivi. Vsi ti procesi pa povzročijo, da je margarina obstojna in v primernem stanju tudi, kadar je na sobni temperaturi, kadar je v hladilniku, pa se ne strdi tako kot maslo.
Do te faze ima margarina še vedno neprivlačen vonj in izgled. Zato je potrebno dodati emulgatorje, potrebno jo je še očistiti v parni kopeli pod visokimi temperaturami, da se znebijo smradu kemikalij. Ta proces se imenuje dezodorizacija, margarini dodajajo različne aditive, da lepo diši.
Nato jo morajo še pobeliti, da izgubi neprijetno sivo barvo. To boeljenje pa poteka s kemikalijami in prahom, ki ga pridobivajo iz nekakšne gline. Naslednji korak pa je dodajanje rumene ali belkaste barve, da ima margarina podoben videz kakor maslo.
Doda se ji še razne arome, ojačevalce okusa in konzervanse. Tako. Margarina je pripravljena, da jo namažete na kruh. Jo boste?
Povzeto po www.haber.ba