Odkrili več kot 1.300 primerov raka! (2/2 strani)

Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
»Če smo leta 2007 v raziskavi EHIS ugotavljali, da je na prikrito krvavitev v blatu v Sloveniji testiranih le 5,9 % prebivalcev med 50. in 74. letom, so danes te številke sicer povsem drugačne, testiranih je približno 54% ljudi, želimo pa si, da bi bil testiran vsak, ki je v program povabljen« je povedala Jožica Maučec Zakotnik, NIJZ, in dodala: »Zasluga gre organiziranemu presejalnemu programu za zgodnje odkrivanje rakavih in predrakavih sprememb na debelem črevesu in danki, ki na območju celotne Slovenije organizirano poteka že šest let.«

Pomen presejanja je izpostavil tudi dr. Nereo Segnan, Univerzitetna bolnišnica Torino: »Obstaja splošni konsenz, da presejanje za kolorektalnega raka zmanjšuje smrtnost in incidenco te bolezni. Trenutno so za presejanje na voljo različne tehnologije, ki imajo določene prednosti in slabosti. Izbira je odvisna od več dejavnikov, vendar je pričakovanje, da bi preprečili vse primere, nerealno

Izvajanje kolonoskopije
Z napredkom v diagnostiki in zdravljenju raka debelega črevesa in danke se je v zadnjem desetletju podaljšalo preživetje bolnikov. V Sloveniji se z 62,9 % bolnikov, ki preživijo 5 let po diagnozi, uvrščamo nad povprečje EU. Zgodnje odkrivanje raka in odstranjevanje predrakavih sprememb podaljšuje tako preživetje bolnikov z odkritim rakom, kot zmanjšuje incidenco novo odkritih primerov raka. Pri odkrivanju predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki ima med drugim pomembno vlogo izvajanje kolonoskopije.
»Posamezniki poseg lahko doživljajo kot neprijeten. Bolečina zajema tudi čustvene in vedenjske odzive, ki temeljijo na preteklih izkušnjah in percepcijah bolečine,« je povedala dr. Eeva-Riitta Ylinen, Univerza Savonia, in dodala: »Mirno pojasnjevanje medicinskih sester med posegom je ena izmed nefarmakoloških metod, ki lahko zmanjša čustveno komponento bolečine, podeli bolniku občutek nadzora nad situacijo in naredi bolečino znosnejšo.«

Program Svit po Sloveniji
»Odgovorni zdravniki za primarno zdravstveno varstvo odraslih v posameznih regijah so v Program Svit aktivneje vključeni od vsega začetka izvajanja programa. V preteklem letu smo posebno pozornost posvetili izobraževanju zdravstvenih delavcev po zdravstvenih domovih s poudarkom na vlogi družinskega zdravnika,« je izpostavila Simona Šilec, Zdravstveni dom Ljutomer, in poudarila: »Osebni izbrani zdravniki so deležni visoke stopnje zaupanja, zato lahko motivirani osebni zdravnik pomembno vpliva na povečano odzivnost pacientov v presejalnem programu. Družinski zdravniki bi se morali aktivneje vključiti in spodbujati ter motivirati svoje paciente za sodelovanje v Programu Svit.«

»Leta 2012 so me s Programa Svit povabili na pregled debelega črevesa in danke, saj je bil moj izvid na prikrito krvavitev v blatu pozitiven. Ker pregled velja za neprijetnega, sem se za sodelovanje težko odločil. Po pogovoru z zdravniki in prijatelji sem se povabilu odzval. Kolonoskopija je pokazala, da tvorbe na debelem črevesu ni mogoče odstraniti z odščipom, ampak s kirurškim posegom. Ker je šlo za sum na rakavo obolenje, so se v meni pojavile še večje bojazni. Leta 2013 sem uspešno prestal operacijo. Moja odločitev za sodelovanje v Svitu je bila zagotovo pravilna, kar potrjuje tudi letošnja kolonoskopija, « je povedal Janez Laslo, ambasador Programa Svit in dodal: »Sedaj me znanci sprašujejo o poteku Programa Svit. Zdi se mi pomembno, da se ljudje dovolj zgodaj odzovejo Svitovemu povabilu, saj zaradi odlašanja lahko obžalujemo prepozno ukrepanje. Štejem si v čast, da sem ambasador Programa Svit, saj s pogovorom in svetovanjem ljudem lahko pomagam pri pozitivni odločitvi za sodelovanje v Programu Svit .«
< Nazaj na začetek članka
Stran: 1 2

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Recept: Timijanov sirup z medom

Recept za timijanov sirup! Thymus vulgaris, bolj poznan...

3 super živila, ki pomagajo pri hujšanju in veljajo za ekspresne toplice maščob

Spoznajte 3 super živila, ki dokazano pomagajo pri hujš...

Imate težave s spanjem? ZAČNITE SPATI GOLI (pravijo strokovnjaki)

Ponoči ne morete spati? Ste pod stresom in doživljate t...

Ajurvedska pomoč pri inkontinenci

Preverite s katerimi jogijskimi vajami, zeliščnimi meša...

Vam v vročini hitreje razbija srce? Možni razlogi in kaj lahko storite sami

Ko se temperature povzpnejo nad običajne poletne meje, ...

Recept: Česnova juha za zniževanje povišanega holesterola

Česnova juha je odlična izbira za tiste, ki si želijo o...

5 shujševalnih trikov BREZ DIETE!

Preverite pet shujševalnih trikov, s katerimi boste izg...

NAVADNI RMAN– zeliščni super-junak narave (piše zeliščarka)

Na prvi pogled se morda ne zdi nič posebnega S svojimi ...

Rešitve za lahkotnejši vsakdan

Inkontinenca doleti milijone ljudi po vsem svetu, ne gl...

Izšla je poletna revija Vzajemnost 2025

Zdravila veliko prispevajo h kakovosti življenja tudi v...

Ali barvanje las povzroča raka?

Kako škodljive so barve za lase? Ljudje naj bi lase bar...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Marija Hrvatin

Marija Hrvatin
pisateljica, kolumnistka


"Življenje je preveč lepo, da bi ga zatemnila z nepomembnostmi; v tej zgodbi je zdravje biser, ki ima neprecenljivo vrednost tukaj in zdaj. "

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.