Evropska agencija za varno hrano – EFSA (European Food Safety Agency) je objavila mnenje o še varnem vnosu kofeina za zdrave ljudi, nosečnice in otroke. EFSA je v raziskavi ugotovila, da v Evropi od 6-33 odstotkov ljudi presega še varen vnos kofeina, največ na Danskem. Zaskrbljujoče je tudi, da 19 odstotkov evropejcev, ki uživa energijske pijače v eni noči ali ob športni aktivnosti preseže še varno dozo kofeina.
Ne več kot 5,7 mg na kg telesne teže
Največja dnevna količina za zdravega odraslega človeka težkega 70 kg je 400 mg kofeina oziroma 5,7 mg na kg telesne teže, ki pa ga ne smemo zaužiti naenkrat, temveč v dveh - štiri urnih razmakih prek dneva. V enem obroku naj ne bi zaužili več kot 200 mg kofeina. Te količine in način vnosa je tudi varen, kadar pijemo energijske pijače brez alkohola, svetujejo pri Zvezi potrošnikov Slovenije.
Zakonodaja in praksa naj sledita priporočilom EFSE
Evropske potrošniške organizacije, združene v evropsko potrošniško organizacijo BEUC, se zavzemajo, da Komisija in države članice sprejmejo zakonodajne ukrepe, ki bodo preprečile proizvajalcem in trgovcem oglaševati kofein kot zdrav dodatek prehrani in prepovedati prehranske trditve kot so: "kofein pomaga pri vzdržljivosti", "kofein pomaga pri koncentraciji" in "kofein ohranja budnost" itd.
Kofeina ne smemo zaužiti tik pred telesno aktivnostjo in dve do štiri ure pred spanjem, če želimo da nam kofein ne bo kratil spanca. Nosečnice pa naj ne bi dnevno zaužile več kot 200 mg kofeina, otroci pa ne več kot 3 mg na kg telesne teže. Če smo bolni in jemljemo zdravila, se moramo o uživanju kofeina posvetovati z zdravnikom in ali farmacevtom.
Kakšna so tveganja prevelikega vnosa?
Kofein je stimulant, ki vpliva na delovanje centralnega živčnega sistema, poveča tudi pozornost in ob normalnem vnosu vpliva na budnost. Ob enkratnem prevelikem vnosu kofeina odrasli in otroci občutijo povečano stimulacijo živčnega sistema kot razburjenje, vzburjenost, strah, spremembe v vedenju, kadar pa je uživanje velikih količin dolgotrajno, pa lahko negativno vpliva na srčno- žilni sistem, pri nosečnicah pa lahko povzroči slab razvoj otroka.
Ali veste?
Kofein je seveda v kavi in čaju pa tudi čokoladi in slaščicah ter žitaricah za zajtrk, sladoledu, v kola pijačah, kakavu, guarana jagodah in kola semenih.