Preprečite bolezni srca in ožilja

Bolezni srca in ožilja so dandanes vodilni vzrok umrljivosti in predstavljajo velik problem na področju javnega zdravja. S svojimi negativnimi posledicami na zdravje pomembno vplivajo na pričakovano življenjsko dobo, na obolevnost in umrljivost prebivalstva v srednjem življenjskem obdobju, na ekonomske stroške družbe zaradi invalidnosti in izostanka z dela ter na kakovost družinskega življenja.
S pravilno prehrano se lahko izognete nastanku bolezni srca in ožilja. (foto: www.123rf.com)
S pravilno prehrano se lahko izognete nastanku bolezni srca in ožilja. (foto: www.123rf.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja RS iz leta 2010 v Sloveniji pripisujemo kar 39 % smrti posledicam bolezni srca in ožilja. Čeprav se umrljivost zaradi bolezni srca in ožilja v razvitem svetu v zadnjih desetletjih neprestano znižuje, z zdravim načinom življenja še vedno lahko preložimo nastanek bolezni na kasnejša življenjska obdobja, zmanjšamo telesno težo in podaljšamo življenje (Rolfes in sod., 2002, WHO, 2012 in Hlastan in sod., 2010).

Bolezni srca in ožilja sodijo v skupino kroničnih nenalezljivih bolezni, pri katerih je možno na njihovo zmanjševanje in obvladovanje vplivati že v fazi preden se le te izražajo in ogrožajo naše zdravje. Med najpogostejše bolezni srca in ožilja sodi angina pektoris, ki ji sledita srčni infarkt in možganska kap (Hlastan in sod., 2010).

Nekateri dejavniki tveganja za bolezni srca in ožilja so povezani s starostjo, spolom in gensko predispozicijo in na njih nimamo pomembnega vpliva, obstajajo pa številni dejavniki, ki jih je možno uspešno obvladovati in preprečevati s spremembo življenjskega sloga. Med slednje prištevamo predvsem kajenje, povišan krvni tlak (arterijska hipertenzija) in povišan holesterol v krvi, nizko stopnjo telesne dejavnosti, prekomerno telesno težo in debelost (predvsem trebušni tip debelosti) ter sladkorno bolezen. Tveganje za boleznimi srca in ožilja je še večje, če se omenjeni dejavniki zaradi sinergičnega delovanja pojavijo v obliki metabolnega sindroma (Rolfes, 2002). Pravilna prehrana je pomemben dejavnik za ohranitev in krepitev srčno-žilnega sistema, na drugi strani pa z neustrezno prehrano lahko negativno vplivamo na njihovo pojavnost. Med direktne dejavnike tveganja, na katere lahko močno vplivamo s prehrano, sodijo povišan holesterol in sladkor v krvi, povišan krvni tlak, prekomerna telesna teža ter sladkorna bolezen tipa 2 (Hlastan in sod., 2010).

Po nekaterih podatkih naj bi kar 80 % bolezni srca in ožilja pripisovali povišanemu krvnemu tlaku, kajenju in povišanemu holesterolu, pri čemer je povišan krvni tlak najpomembnejši neposredni vzrok smrti. Visok krvni tlak in naraščanje krvnega tlaka s starostjo sta neposredno odvisna od previsokega vnosa soli, nizkega vnosa kalija, nezadostnega uživanja zelenjave in sadja, čezmernega uživanja alkohola, previsoke telesne teže in nezadostne telesne dejavnosti (WHO, 2006).

Rezultati raziskave »Z zdravjem povezan vedenjski slog 2001, 2004 in 2008« kažejo na nezdravo prehranjevanje prebivalcev Slovenije, saj med drugim neredno uživamo zajtrk in si časovno neustrezno razporejamo obroke preko dneva. Delež oseb, ki nikoli ne uživajo zajtrka, narašča. Prebivalci Slovenije uživamo tudi prevelike količine zdravju škodljivih maščob in soli, čeprav se je odstotek udeležencev v raziskavi, ki hrano pri mizi vedno dosolijo od leta 2001 do 2008 zmanjšal z 2,3 % na 1,3 %.

Velik javno-zdravstveni problem na področju prehranjevanja predstavlja tudi nezadostno uživanje sadja, predvsem pa zelenjave, kar je značilno za vse regije v Sloveniji.

Rezultati iste raziskave kažejo tudi na trend naraščanja čezmerno prehranjenih in debelih oseb. Največ takih je zopet bolj prisotnih pri predstavnikih spodnjega in delavskega sloja ter tistih z nižjo stopnjo izobrazbe. Z višanjem družbenega sloja se delež čezmerno prehranjenih in debelih zmanjšuje. Opažamo tudi trend porasta debelih oseb v mestnem okolju.

Med slovenskim prebivalstvom največ nezdravega življenjskega sloga in zgodnjih oblik kroničnih bolezni zaznavamo med revnimi in slabše izobraženimi, kar dokazuje, da sta tako revščina, kot neizobraženost največja sovražnika našega zdravja (Hlastan in sod., 2010).
Ta članek se nadaljuje na naslednji strani - KLIKNI TUKAJ >
Stran: 1 2

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Imate težave s spanjem? ZAČNITE SPATI GOLI (pravijo strokovnjaki)

Ponoči ne morete spati? Ste pod stresom in doživljate t...

Ajurvedska pomoč pri inkontinenci

Preverite s katerimi jogijskimi vajami, zeliščnimi meša...

Vam v vročini hitreje razbija srce? Možni razlogi in kaj lahko storite sami

Ko se temperature povzpnejo nad običajne poletne meje, ...

5 shujševalnih trikov BREZ DIETE!

Preverite pet shujševalnih trikov, s katerimi boste izg...

Rešitve za lahkotnejši vsakdan

Inkontinenca doleti milijone ljudi po vsem svetu, ne gl...

Izšla je poletna revija Vzajemnost 2025

Zdravila veliko prispevajo h kakovosti življenja tudi v...

Ali barvanje las povzroča raka?

Kako škodljive so barve za lase? Ljudje naj bi lase bar...

Stres in zdravje

Brez zdravja ni nič. Nekaj sem spoznala na podlagi opaz...

Kako preprečiti kalcinacijo žil?

Če z leti v kosteh izgubljamo kalcij, se po drugi stran...

Ana Petrič: "Starejši ne vedo, kakšne pravice jim pripadajo."

"Ne načrtujejo na zalogo. Prepozno začnejo prilagajati ...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Vlasta Nussdorfer

Vlasta Nussdorfer
varuhinja človekovih pravic


"Nihče ni popoln; ne mlad in ne star, šele vsi skupaj lahko zgradimo lepši in srečnejši svet."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.