Študija, ki so jo opravili pri bolnikih s kroničnimi bolečinami po avtomobilskih nesrečah, je prinesla presenetljiva spoznanja. Bolnikom so nesteroidni analgetiki iz skupine NSAID (kot so na primer zdravila, ki vsebujejo ibuprofen) pomagali bolj kot opioidi.
Analgetiki (zdravila proti bolečinam) so eno od najbolj pogosto uporabljanih zdravil in logično se zdi, da so izjemno dobro raziskani, njihovo delovanje pa podprto s številnimi raziskavami.
»Človek bi pričakoval, da je študij, ki primerjajo kombinacije analgetikov z namenom najti optimalno za posamezna stanja, na pretek. Pa temu žal ni tako,« je ob predstavitvi rezultatov povedala vodja raziskovalcev dr. Francesca Beaudoin.
V študijo, ki so jo opravili na Brown University’s Warren Alpert School of Medicine, so zajeli 948 bolnikov s kroničnimi bolečinami po prometnih nesrečah. Primeri so si bili med seboj podobni, razlikovali pa so se glede na vrstno analgetika, ki so ga poškodovanci prejeli.
Slednji so le-tega jemali tudi, ko so jih odpustili v domačo oskrbo.
Izkazalo se je, da so opioidi bolečino blažili manj uspešno kot zdravila iz vrste NSAID (na primer ibuprofen). Pri tistih, ki so dobivali opioide, je bila verjetnost, da bodo po šestih tednih od nesreče še vedno jemali zdravila proti bolečinam, za 17,5 odstotkov večja kot pri ostalih.
Vir:
Pain
Brown.edu