To so banke, ki bodo kmalu podražile svoje storitve

Pregled bank po Sloveniji je pokazal, da bo do letošnjega maja kar devet bank podražilo svoje storitve. V prispevku preverite, če je med njimi tudi vaša banka!
Banke dražijo svoje storitve. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Banke dražijo svoje storitve. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Pregled bančnih cenikov je pokazal, da je oziroma bo kar devet od 17 bank do maja podražilo plačilne storitve, ki jih najbolj pogosto uporabljajo potrošniki, v ZPS pa jih redno spremljajo. Skupaj gre za 45 posameznih podražitev, pri čemer so se (oziroma se bodo) najbolj podražile direktne obremenitve in trajni nalogi pri Hranilnici Lon in univerzalni plačilni nalog (z vrstico OCR) na bančnem okencu pri Abanki.

Preverili so, kako bodo podražitve vplivale na skupne, letne stroške poslovanja z bančnim računom pri "tipičnem" potrošniku. Košarica bo občutno dražja le pri treh bankah, in sicer na letni ravni za več kot pet odstotkov. Dobrih deset odstotkov več bodo morali tako plačevati komitenti Hranilnice Lon, za več kot pet odstotkov dražje bodo poslovali komitenti Abanke, ki poslujejo na bančnem okencu, in spletni komitenti Poštne banke. Na drugi strani bodo v Sparkasse storitve za tiste, ki poslujejo na bančnem okencu, cenejše za 14,58 odstotka, košarica storitev pa se je za malenkost pocenila tudi pri banki Unicredit.

Nekatere banke so kot razlog za podražitve navedle povišanje stopnje davka na finančne storitve s 6,5 na 8,5 odstotka z začetkom letošnjega leta. Davek, ki je bil uveden na začetku leta 2013, je takrat veliko bank izkoristilo kot izgovor za prekomerne podražitve svojih storitev. Očitno je takrat negativen javni odziv vsaj deloma zalegel, saj lahko tokrat pri manj bankah govorimo o pretiranih podražitvah.

Za nižje stroške poslovanja z računom
Pri ZPS ugotavljajo, da praktično vse banke počasi dražijo poslovanje z bančnim računom. Od začetka 2013 le Delavska hranilnica ni podražila storitev, ki jih spremljamo v ZPS. Za prihranek pri poslovanju z banko mora torej vsak ukrepati sam.

Največji prihranki se obetajo tistim, ki se bodo odločili za zamenjavo banke. Pri poslovanju na bančnem okencu je mogoče z zamenjavo banke prihraniti tudi do 177,82 evra letno, pri poslovanju s spletno banko pa do 66,46 evra letno. V obeh kategorijah je bila po njihovi metodologiji najugodnejša Delavska hranilnica.

Stroške si lahko znižate, četudi banke ne boste zamenjali (morda zato, ker odplačujete pri njej kredit). Če se odločite, da boste začeli poslovati s spletno banko, boste na letni ravni v povprečju prihranili 87,40 evra ali 45 odstotkov.

Kaj pa tisti, ki ne želite ali ne morete poslovati s spletno banko, v bližini pa imate le omejeno izbiro poslovalnic različnih bank? Pretehtate lahko med naslednjimi možnostmi, kako doseči prihranek:

Plačilo računov z direktno obremenitvijo je občutno cenejše od plačevanja na bančnem okencu. Vse več trgovin, na primer Mercator in Tuš, trafike 3dva (vsi v sodelovanju z Abanko), pa bencinski servisi Petrola (v sodelovanju s Poštno banko) ponujajo veliko ugodnejše plačilo položnic kot večina bank na svojih bančnih okencih. Ponekod je možno položnico ceneje poravnati tudi na bankomatu.

V nekaterih mestih so skrb za potrošnike pokazale občine, ki za omejen nabor storitev (običajno gre za javne storitve in lokalna podjetja) omogočajo brezplačno plačilo položnic na mestni blagajni. Vsekakor priporočamo, da na svoji občini preverite to možnost.

Nekatere banke ponujajo komitentom popust, če se odločijo za paket bančnih storitev. Pred odločitvijo pa dobro premislite, da ne boste na koncu zaradi nakupa dodatnih storitev, ki jih ne potrebujete, plačali več. Ponekod so na voljo tudi popusti pri plačilih za upokojence.

Še več boste našli tukaj.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Kaj je narobe z mojo sobno rastlino? 7 najpogostejših razlogov, zakaj ne uspeva

Rumeni listi, rjave lise, povešenost, oveneli listi, le...

6 delov telesa, ki bi si jih morali redno pregledovati po 40. letu

Le nekaj minut na dan je potrebno za samopregledovanje ...

Kako lahko INGVER vzgojite sami doma?

Počasi se bliža sezona prehladov in viroz. Eno živilo, ...

Trpotec – neverjetna rastlina, ki celi rane, odpravlja kašelj in ureja prebavo

Rastlina, ki raste pred vašim pragom je izjemno zdravil...

Recepti iz Jožičine kuhinje: Bučkina rolada

Jožica z nami tokrat deli recept za okusno bučkino rola...

Ženske po 50. letu: Te stvari so nujne za dober seks v menopavzi (nasveti seksologinje)

Več ali manj seksa po 50. letu? Seksologinja pravi, da ...

Imate težave z očmi in slabo vidite? Masirajte te 4 zdravilne točke

Masaža teh točk na obrazu naj bi spodbudila samozdravlj...

S tem naravnim sredstvom se boste za vedno znebili nadležnega plevela

Sol v kombinaciji z vodo velja za močan naravni uničeva...

Ješprenj – kako skuhamo najboljši ričet?

Ričet je najbolj poznana jed iz ješprenja. Za ričet poz...

OGNJIČ: celi rane, pomaga pri težavah z limfo, podpira jetra, deluje protimikrobno

Ognjič je pogosta vrtna rastlina, ki raste praktično po...

Kaj vse mora biti v potovalni lekarni? (odgovarja magister farmacije)

Ko se odpravljamo na dopust, je sestavni del naše prtlj...

TELOVADIMO DOMA: 4 vaje za gibljive kolke

Imate težave z zategnjenimi mišicami v kolkih, zaradi p...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Nadica Lukman

Nadica Lukman
djotiš astrologinja in mentorica za osebno rast


"Lahko smo nejevoljni, tarnamo nad svojimi leti, žalujemo za preteklostjo, a vse to je nesmiselno. Namesto tega delajmo stvari, ki nas veselijo."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.