To so znaki, ki nakazujejo, da ščitnica ne deluje dobro!

Moje zdravje > Bolezni | piše: Mo. S. | 24.1.2023
Utrujenost brez posebnega vzroka, ki traja dan ali dva, ni nič nenavadnega. Če se potegne v tedne in celo mesece, pa je to nekaj drugega. Vzrok je lahko ščitnica.
 	Nekateri znaki lahko nakazujejo, da ščitnica ne deluje dobro. (foto: Freepik.com)
Nekateri znaki lahko nakazujejo, da ščitnica ne deluje dobro. (foto: Freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Presenetljivo je, koliko zdravstvenih problemov povzroča ščitnica. Čeprav za težave s ščitnico pogosteje pestijo ženske, pa moški izkusijo skoraj identične simptome.

Ščitnica je metulju podobna žleza sredi grla, ki izloča hormone, brez katerih ne moremo živeti. Že majhno neravnovesje v njenem delovanju povzroči številne zdravstvene težave. Če ščitnica proizvaja preveč hormonov, govorimo o hipertirozi, če jih proizvaja premalo, pa govorimo o hipotirozi. Diagnozo potrdi krvni test, če se dobro opazujemo, pa prihajajoče težave lahko opazimo sami. Kateri so torej znaki, da ščitnica potrebuje pregled?

Nenaden porast telesne teže
Ščitnični hormoni vplivajo na številne življenjske funkcije, tudi na metabolizem. Če je delovanje ščitnice zmanjšano, se slednji zelo upočasni, in kilogrami se začnejo kopičiti. Bolniki se lahko v nekaj mesecih zredijo tudi za več kot deset kilogramov. Je pa problem bolj kompleksen, kot se zdi. Ljudje s slabo delujočo ščitnico so nagnjeni h kopičenju vode in soli v telesu, kar telesno težo še dvigne.

Občutljivost na mraz
Uravnavanje telesne temperature in s tem povezanih občutkov v telesu ni tako preprosto kot v stanovanju, kjer le zavrtimo gumb na termostatu. Če ves neprestano zebe, je to lahko znak pomanjkljivega delovanja ščitnice. Slednja je namreč odgovorna za signaliziranje telesu, naj pospeši metabolizem ter tako ohrani toploto. Ženske so bolj občutljive na mraz, ker imajo že v osnovi počasnejši metabolizem kot moški. Vsako napako v regulaciji zato občutijo bolj intenzivno kot moški. Enako velja tudi za ljudi z manj maščevja – ker slednje deluje kot izolacije, bolj »okrogle« zebe manj.

Težave s plodnostjo
Plodnost je še eno od področij, kjer ščitnica igra izjemno pomembno vlogo. Motnje menstrualnega cikla ter boleče menstruacije so lahko posledica preveč ali premalo delujoče ščitnice. Ženske, ki imajo težave s ščitnico, tudi pogosteje splavijo. Pri moških preveč delujoča ščitnica negativno vpliva na spermije, premalo delujoča pa povzroči znižanje testosterona.

Nemir in razbijanje srca
Povečano delovanje ščitnice metabolizem prestavi v višjo prestavo, kar se kaže na razpoloženju. Počutimo se, kot da bi bili ves čas pod vplivom nekaj skodelic kave. V ta spekter znakov sodita tudi nemir in razdražljivost, predvsem pa razbijanje srca. Če se vam zdi, da vaše srce tudi, ko sedite, divja, kot da bi tekli, je čas za takojšen obisk zdravnika. Nezdravljena hipertiroza namreč lahko okvari srce.

Brezvoljnost in depresija
Ljudje z depresijo bi si morali obvezno dati pregledati ščitnico. Študije kažejo, da je pri 15 odstotkih bolnikov z depresijo vzrok za slednjo prav nepravilno delovanje ščitnice.

Kronična utrujenost
Utrujenost je normalna posledica premalo spanja ali nespečnosti – oboje pesti veliko ljudi. Pri ljudeh s hipotirozo utrujenost in zaspanost presegata vse meje: želja po počitku jih »zgrabi« takoj, ko se zjutraj prebudijo, pa čeprav so spali osem ur ali več. Če vam oči čez dan neprestano lezejo skupaj, je zelo verjetno, da vzrok tiči v ščitnici.

Suha koža
Sliši se komaj verjetno, ampak je res. Ščitnica ima »pod kontrolo« tudi kožo. Študija, objavljena v Dermato-Endocrinology dokazuje, da so posledica hipotiroze (premalo delujoče ščitnice) suha, razpokana koža ter v krhki nohti in lasje. Slednji lahko tudi izpadajo. Ob mastni koži, na kateri se pogosto pojavljajo mozolji in zamašene lojnice, pa velja pomisliti, da ščitnica deluje preveč.

Zaprtje
Ščitnični hormoni vplivajo na delovanje črevesja: če jih je premalo, je posledica zaprtje. Če pa ščitnica deluje preveč, se lahko zgodi, da zaradi »viška« hormonov hodite na veliko potrebo tudi po večkrat na dan.

Trdi ali otekli sklepi
Ljudje s pomanjkljivo delujočo ščitnico imajo lahko podobne težave s sklepi kot bolniki z artritisom: otrdelost, bolečine, otekanje. Tudi odrevenelost in mravljinčenje v rokah in nogah so lahko znak, da se s ščitnico dogaja nekaj, kar se ne bi smelo.

Hripav glas in oteklo grlo
Kot piše Endocrine Web, je posledica pretiranega delovanja ščitnice vnetje, ki se kaže kot hripav glas in oteklina v osrednjem delu grla. Vnetje se sčasoma umiri. Če je vzrok zanj virusna okužba (in ne pretirano delovanje), le-to običajno spontano izzveni v nekaj mesecih.
Viri:
Endocrine Web
Mayo Clinic
Dermato-Endocrinology
Harvard Health Publications

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

TELOVADIMO: Kako lahko izboljšamo koordinacijo (+video z vajami)?

Z enostavnim testom preverite, kako dobra (ali slaba) j...

HPV povzroča tudi raka anusa. Sranje!

Še vedno premalo vemo o samih HPV virusih in njihovem p...

Klopov nadpovprečno veliko, predvsem v prestolnici

Neuradni rezultati monitoringa klopov kažejo, da je let...

Metka Klevišar: Kako sem se znašla sama?

Včeraj mi je nekdo postavil to vprašanje. Ali pogrešam ...

Revmatoidni artritis: kako se znebiti prvih znakov?

Revmatoidni artritis je avtoimuna bolezen brez pojasnje...

Kaj pomeni biti upokojen?

Zakaj je upokojitev ena najbolj travmatičnih izkušenj z...

Kinodvor za gluhe in naglušne

V Kinodvoru bodo v letošnjem letu izvedli deset filmski...

Bolečine v križu? Rešite se jih z neoprenskim križnim pasom

Eden od vzrokov za pojav bolečine v križu je lahko napa...

Metka Klevišar: PREMAJHNA TABLETA

"Pritoževala pa se je zato, ker je bila nova tableta pr...

BALDRIJAN: zmanjšuje tesnobo, pomirja, lajša bolečine, deluje proti nespečnosti...

Baldrijan (znanstveno Valeriana officinalis), se zaradi...

TELOVADIMO: Vaje za mobilnost in gibljivost (VIDEO)

Dandanes se srečujemo z vse večjo problematiko omejene ...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Vlasta Nussdorfer

Vlasta Nussdorfer
varuhinja človekovih pravic


"Nihče ni popoln; ne mlad in ne star, šele vsi skupaj lahko zgradimo lepši in srečnejši svet."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.