V Sloveniji vsako leto zaradi gripe zboli več kot pet odstotkov prebivalstva. Gripa je zelo nalezljiva, zato se pogosto pojavlja v obliki epidemij. Virusi gripe se prenašajo s kužnimi kapljicami (razširjajo se po zraku s kihanjem, kašljanjem in govorjenjem), neposrednim stikom (poljubljanje) in posredno preko različnih okuženih predmetov (kljuke, telefonske slušalke ...).
Bolezen pri mladih bolnikih brez kroničnih bolezni večinoma poteka kot nekajdnevno vročinsko stanje z znaki okužbe dihal in bolečinami v mišicah in sklepih. Pri nosečnicah, bolnikih s kroničnimi boleznimi, dojenčkih in starejših bolnikih pa bolezen lahko poteka s težjo klinično sliko s pogostimi zapleti in višjo smrtnostjo. Običajno se v času intenzivnega širjenja gripe poveča število bolnikov s pljučnicami in število ljudi, ki morajo na bolnišnično zdravljenje zaradi poslabšanja drugih kroničnih bolezni, kot so astma, bronhitis ali srčno popuščanje.
Splošni ukrepi za zaščito pred akutno okužbo dihal
1. Zdrav življenjski slog: Vzdrževanje primerne telesne kondicije in dosti gibanja na svežem zraku. Uživanje kakovostne vitaminsko bogato prehrane in pitje zadosti tekočin. Odsvetujemo kajenje in prekomerno uživanje alkoholnih pijač.
2. Dobre higienske navade: Svetujemo čim bolj pogosto in temeljito umivanje rok z milom vsaj 20 sekund.
3. Higiena kašlja: pri kašljanju, kihanju in smrkanju pokrijemo nos in usta z robčkom za enkratno uporabo in ga po uporabi zavržemo v koš in si umijemo roke.
4. Higiena prostorov: Redno čiščenje površin in predmetov z vodo in detergentom in pogosto zračenje prostorov. Svetujemo dosledno upoštevanje higienskih navodil.
5. V hladnih mesecih leta svetujemo izogibanje prostorom, kjer se zbirajo večje množice ljudi.
6. Majhne otroke, nosečnice, kronične bolnike, bolnike v bolnišnicah in oskrbovance v ustanovah naj obiskujejo le zdravi.
Cepljenje proti gripi
Proti gripi se lahko najbolj učinkovito zaščitimo s pravočasnim cepljenjem. Cepljenje je potrebno opraviti vsako leto znova najbolje še pred sezono prehladnih obolenj.
Cepljenje proti gripi je priporočljivo za vse, ki želijo sebe in svoje bližnje zaščititi pred boleznijo, še posebej pa za kronične bolnike, za starejše osebe njihove svojce, osebe z motnjo imunskega sistema, zaposlenim v zdravstvu in drugih dejavnostih, ki so pomembne za delovanje države. Še posebej cepljenje priporočamo tudi vsem oskrbovancem domov za starejše občane in njihove svojce. Cepljenje je priporočljivo tudi za osebe, ki so pri svojem delu izpostavljene nevarnosti okužbe ali lahko pri delu prenesejo okužbo na druge osebe, še posebno to velja za zdravstvene delavce in sodelavce ter druge nujne službe.
Sestava cepiva proti gripi za sezono 2013/14 tako kot vsako leto, vključuje tri antigene virusov gripe, ki bodo po predvidevanjih SZO krožili v prihajajoči sezoni (antigeni podobni sevom: A/California/7/2009 (H1N1) (pandemski sev), A/Texas/50/2012, podoben sevu A/Victoria/361/2011 (H3N2) in B/ Massachusetts/2/2012.
Osebe, ki se proti gripi ne smejo cepiti
Proti gripi se ne smejo cepiti ljudje, ki imajo vročino oz. prebolevajo akutno nalezljivo bolezen ter ljudje, ki so alergični na jajca. Starost vpliva na učinkovitost cepljenja oz. preprosto povedano - v starosti je lahko nekoliko slabši imunski odziv posameznika na cepivo. Neželeni učinki po cepljenju so običajno blagi in prehodni. Bolečina na mestu vboda je najbolj pogost neželen učinek. Redkeje se pojavi rdečina in oteklina. Še bolj izjemna je povišana telesna temperatura, ki traja največ dva dni. Spremljajo jo bolečine po mišicah in splošno slabo počutje.
Zavarovalnica krije stroške cepiva
Zavarovalnica zagotavlja brezplačno cepivo samo osebam, ki so mlajše od 18 let ali starejše od 65 let in imajo eno od kroničnih bolezni. Ostali morajo pokriti stroške cepiva in cepljenja sami.
Irena Grmek - Košnik, prim. doc. dr. odgovarja na vaša vprašanja. Anonimno ji ga lahko zastavite TUKAJ.