Žensko zdravje v primežu farmacevtov

Moje zdravje > Bolezni | piše: Mojca Šimenc | 22.5.2017
Zmanjšanje bolnic z rakom materničnega vratu s pomočjo preventivnega programa Zora je vzorčni primer, kako učinkovit je lahko preventivni program, enotno podprt s strani države in stroke.
Če bi vse ženske v rodnem obdobju enkrat na leto opravile preventivni ginekološki pregled, v bi bil vključen tudi PAP test, bi bila verjetnost, da bodo zbolele za rakom, majhna. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Če bi vse ženske v rodnem obdobju enkrat na leto opravile preventivni ginekološki pregled, v bi bil vključen tudi PAP test, bi bila verjetnost, da bodo zbolele za rakom, majhna. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Čeprav je program ZORA drastično zmanjšal število žensk, zbolelih za rakom, so ga pristojni spremenili. Medtem, ko so bile pred poldrugim desetletjem ženske PAP testa deležne vsako leto, z rezultati pa se je slovenska stroka upravičeno pohvalila v svetu, jim zdaj pripada le še na vsaka tri leta.

Država zmanjšala pravice

Se je pa kmalu potem, ko je bila ženskam za dvakrat zmanjšana pravica do PAP testov (ki skoraj sto odstotno »ujamejo« raka materničnega vratu v fazi predrakavih sprememb) zgodilo še nekaj pomembnega: država je vpeljala HPV cepljenje z izgovorom preprečevanja raka materničnega vratu. Cepijo deklice v šestem razredu osnovne šole. Ampak HPV cepljenje le izjemoma preprečuje raka materničnega vratu – ker ga tudi okužba s HPV izjemoma povzroča. HPV virusov je namreč več kot 150, tveganje za raka pa poveča le okužba z nekaterimi, najpogosteje gre za HPV 16, 18 in 31. Zadnji v nobeno od cepiv – eno naj bi ščitilo pred okužbo z dvema sevoma, drugo pred štirimi, ni zajet.

Starši ne dovolijo cepljenja
Medicinskim oblastem se v zvezi s HPV cepljenjem tudi »dogaja ljudstvo«. Beri: starši, ki tovrstnega posega v telo svojih šestošolk ne dovolijo. Podatki NIJZ kažejo, da se število cepljenih deklic iz leta v leto zmanjšuje, in to najbolj v regijah, ki veljajo za najbolj razvite. V ljubljanski je cepljena le še vsaka tretja deklica. Tu se je v nekaj letih po uvedbi cepljenja delež cepljenih šestošolk zmanjšal za skoraj 100 odstotkov. Za primerjavo: v murskosoboški regiji je cepljenih 72 odstotkov šestošolk, v »zlatih časih« pa je znašal skoraj 90 odstotkov. Podrobne podatke si lahko pogledate v grafu spodaj.

Statistika: PAP da, cepljenje ne
Če bi vse ženske v rodnem obdobju enkrat na leto opravile preventivni ginekološki pregled, v katerega bi bil vključen tudi PAP test, bi bila verjetnost, da bodo zbolele za rakom, majhna. Večina okužb s HPV je namreč prehodnih in same po sebi izzvenijo v letu ali dveh brez posledic. Rak materničnega vratu se lahko razvije le, če je ženska okužena s točno določenimi sevi virusa HPV (predvsem 16, 18, 31) in če okužba vztraja dlje časa (je torej imunski sistem ne premaga sam od sebe). To se zgodi v približno 5 do 10 odstotkih primerov.

V igri velikih vložkov tako izgubljajo ženske in slovenska država, zmagujejo pa proizvajalci cepiv. Cena enega odmerka štiri valentnega cepiva (objavljena na strani NIJZ), ki naj bi ščitilo pred štirim sevom HPV, je 56 evrov. Potrebna sta dva odmerka. Če bi po uradno objavljenih cenah cepili vse slovenske šestošolke, bi to zneslo milijon evrov.

Za konec
Če bi pristojnim v resnici bilo mar zdravja, bi ženskam vrnili pravico do PAP testa enkrat na leto in razmislili o smiselnosti HPV cepljenja. Študija, objavljena konec januarja letos v ugledni strokovni reviji International Journal of Vaccines and Vaccination, je namreč pokazala, da HPV cepivo, ki se uporablja pri nas, vsebuje aluminij in svinec, pa tudi številne druge telesu popolnoma tuje spojine, na primer železove, bakrove, titanijeve, silicijeve...
Viri:
International Journal of Vaccines and Vaccination
BIMJ
Ema. Europa.eu
Lancet
NIZJ
WHO

Delež cepljenih slovenskih šestošolk po zdravstvenih regijah (vir: NIJZ)


Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Imate težave s spanjem? ZAČNITE SPATI GOLI (pravijo strokovnjaki)

Ponoči ne morete spati? Ste pod stresom in doživljate t...

Ajurvedska pomoč pri inkontinenci

Preverite s katerimi jogijskimi vajami, zeliščnimi meša...

Vam v vročini hitreje razbija srce? Možni razlogi in kaj lahko storite sami

Ko se temperature povzpnejo nad običajne poletne meje, ...

Recept: Česnova juha za zniževanje povišanega holesterola

Česnova juha je odlična izbira za tiste, ki si želijo o...

5 shujševalnih trikov BREZ DIETE!

Preverite pet shujševalnih trikov, s katerimi boste izg...

NAVADNI RMAN– zeliščni super-junak narave (piše zeliščarka)

Na prvi pogled se morda ne zdi nič posebnega S svojimi ...

Rešitve za lahkotnejši vsakdan

Inkontinenca doleti milijone ljudi po vsem svetu, ne gl...

Izšla je poletna revija Vzajemnost 2025

Zdravila veliko prispevajo h kakovosti življenja tudi v...

Ali barvanje las povzroča raka?

Kako škodljive so barve za lase? Ljudje naj bi lase bar...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Zvezdana Mlakar

Zvezdana Mlakar
igralka


"Človek se mora imeti rad. Le tako najde moč za spremembe in neskončno veselo lepoto, ki sije navzven."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.