Kava ali koencim Q10? Psihostimulans ali pristna celična energija?

Staranje je zapleten biološki proces, ki ga pospešujejo prosti radikali. Ti so na celični ravni odgovorni za okvaro mitohondrijev ‒ energetskih central, v katerih nastaja življenjska energija ATP. Okvara mitohondrijev zmanjša sposobnost celic za pridobivanje energije, kar vodi v poslabšanje zmogljivosti celic in vseh tkiv v telesu. Navzven to čutimo kot utrujenost in upočasnjeno umsko ter fizično zmogljivost, zmanjša pa se tudi sposobnost telesa, da se upira okužbam.
Koencim Q10 v celicah skrbi za nastanek celične energije in ščiti membrane pred poškodbami s prostimi radikali.
Koencim Q10 v celicah skrbi za nastanek celične energije in ščiti membrane pred poškodbami s prostimi radikali.
Koencim Q10 v celicah skrbi za nastanek celične energije in ščiti membrane pred poškodbami s prostimi radikali. Koencim
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Delovanje mitohondrijev lahko izboljšamo z dodajanjem koencima Q10 ‒ molekule, ki ima glavno vlogo pri nastajanju življenjske energije ATP in je ena redkih snovi, ki v terapevtskih odmerkih izboljša počutje in telesno zmogljivost.

Koencim Q10 je edini v maščobah topen antioksidant, ki ga celice sesalcev proizvajajo same
Koencim Q10 v celicah skrbi za nastanek celične energije in ščiti membrane pred poškodbami s prostimi radikali. S staranjem lastna proizvodnja koencima Q10 upada v vseh tkivih, najopazneje pa v srčni mišici. Dodajanje koencima Q10 zato najbolj koristi ravno srčni mišici, ki tako pridobi moč oziroma boljšo stisljivost. S pregledom bioloških tkiv so ugotovili, da je lahko količina koencima Q10 v tkivu 40-letnika že precej manjša kot pri mladostnikih, pri še starejših pa je lahko tudi do 60 % manjša.

Manj koencima Q10 so odkrili pri kardiomiopatijah (bolezenske spremembe srčne mišice), ishemični bolezni srca (bolezenske spremembe zaradi slabe prekrvitve mišice), degenerativnih mišičnih boleznih, nekaterih oblikah raka, zanimivo pa je tudi odkritje, da se delež koencima Q10 v srcu zmanjšuje sorazmerno s stopnjo (težo) srčne bolezni.

S hrano težko nadoknadimo naravne izgube koencima Q10
Koencim Q10 v večjih količinah najdemo v mesu (govedina, perutnina) in ribah, v precej manjših pa v zelenjavi in mlečnih izdelkih. Dnevni vnos s hrano je skromen (od 3 do 5 mg). Za vidne terapevtske učinke (izboljšanje telesne zmogljivosti) je treba vnesti v telo vsaj 60 mg na dan.

                 

Vplivi koencima Q10 na telo
Koencim Q10 omogoča, da v mitohondrijih nastaja energija, hkrati pa kot antioksidant preprečuje poškodbe mitohondrijev, s čimer prepreči njihovo propadanje. Več ko je kakovostnih mitohondrijev, več je življenjske (celične) energije ATP v celicah, boljše delujejo tkiva in mišice.

Ker preprečuje poškodbe membran, vzdržuje tudi optimalno delovanje naravnih fizioloških funkcij membran – omogoča normalno delovanje receptorjev, encimov in prenašalcev, vseh procesov, ki so temeljnega pomena za polno zmogljivost organov.

Koristi jemanja koencima Q10

Koencim Q10 preučujejo na zelo različnih področjih, najbolj raziskan in potrjen pa je njegov vpliv na srčno-žilne bolezni.
fidimed.si/vsi_proizvodi/utrujenost/11/fidi_koencim_10_naravni_koencim_q10/
Velika italijanska multicentrična študija je pokazala, da se je bolnikom s srčnim popuščanjem, ki so jim poleg terapije z zdravili dodajali koencim Q10, v kar 80 % izboljšal videz kože (modrikavost), zmanjšala se je tudi oteklost gležnjev in izboljšalo dihanje.

Koencim Q10 je namenjen vsem, ki jim peša srce. Pomaga tudi pri utrujenosti in oslabelosti, zato je odličen dodatek tudi za mlajše odrasle ‒ je namreč ena redkih snovi, pri katerih je ob jemanju mogoče občutiti izboljšano počutje, boljšo telesno zmogljivost ter toleranco na napor.

Kot antioksidant ohranja holesterol v takšni obliki, ki je manj škodljiva za poškodovano žilno steno, zato ga je priporočljivo jemati tudi za ohranjanje prožnosti žil.

Izdelki s koencimom Q10 na slovenskem trgu
Dokazano je, da deluje le koencim Q10 v trans obliki. To je edina izomera, ki jo organizem lahko koristno uporabi. Prav tako je smiselno sočasno dodajanje vitamina E, saj se okrepi antioksidativni učinek koencima Q10 na tkiva. Koencim Q10 namreč regenerira vitamin E v tkivih, ki poleg koencima Q10 preprečuje oksidacijo holesterola – nastanek aterogene oblike holesterola.

V pripravkih s koencimom Q10 se uporabljajo različne oblike koencima Q10 : kristalinične, vodotopne ali oljne oblike. V Sloveniji je najbolj priljubljena oljna oblika s kombinacijo koencima Q10 in vitamina E, ki se zaužita s hrano dobro absorbira, najbolje v odmerkih, porazdeljenih čez dan.



Fidi koencim 10® – DOBRA ENERGIJA ZA TELO IN SRCE
V Sloveniji so Fidi koencim 10® mehke kapsule prvo in še vedno edino registrirano zdravilo s kombinacijo koencima Q10 in vitamina E. Močna funkcionalna enota dveh učinkovin izboljša zaščito ožilja in drugih tkiv pred oksidativnimi poškodbami prostih radikalov. Številni uporabniki, redni in občasni, prepričljivo dokazujejo, da je to legendarno zdravilo še danes prva izbira za izboljšanje splošnega počutja in kakovosti življenja. Primeren je za zdrave odrasle, ki razmišljajo o preventivi (zaščiti pred aterosklerozo), kot za kronične bolnike, ki jih izčrpavajo bolezni. Lahko pa z njim poskusijo tudi tisti, ki potrebujejo samo kakšen mesec ali dva dodatne energijske podpore po stresu ali po preboleli bolezni.
FKO0215-10, februar 2015

Promocijsko sporočilo


Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Zdravje po 50. letu: Kaj se dogaja s telesom in kako ga lahko podpremo?

Po 50. letu se telo sooča s številnimi spremembami, ki ...

Osamljenost ruši obrambne moči imunskega sistema

Vse več raziskav kaže, da osamljenost zelo negativno vp...

Za dober imunski sistem čistite in krepite limfo

Pomemben del imunskega sistema je tudi limfa. Zato, če ...

Društvo Srebrna nit poziva k ustanovitvi samostojnega Varuha pravic starejših

V Srebrni niti - Združenju za dostojno starost opozarja...

Imunski sistem: živila, ki na imunski sistem vplivajo slabo in dobro

V prispevku boste spoznali nekaj živil, ki imunski sist...

Ali menopavza res pomeni konec seksa?

Menopavza je obdobje, ki ženski prinaša velike sprememb...

Zima in mraz že trkata na vrata - ZAŠČITITE SVOJE LEDVICE!

Ledvični pas je v hladnejših mesecih izredno uporaben p...

MojaLeta darila prejmejo …

Tudi za mesec oktober smo med številnimi prijavljenimi ...

Ženske po 50. letu: Te stvari so nujne za dober seks v menopavzi (nasveti seksologinje)

Več ali manj seksa po 50. letu? Seksologinja pravi, da ...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (11.11 - 17.11. 2024)?

Tokrat boste pripravljeni reči ne stvarem, za katere ču...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milan Pavliha

Milan Pavliha
psiholog, pedagog


"Upokojitev je lahko tudi začetek nove kariere."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.