Upokojitev 2019: Takšne bodo spremembe

Moje finance > Denar | piše: M. L. | 28.12.2018
Leto 2019 prinaša določene spremembe na področju starostne in invalidske upokojitve, so sporočili s pokojninskega zavoda. Kaj se bo spremenilo? Preberite.
Pokojnine se bodo prihodnje leto glede na proračunske dokumente uskladile tako redno kot tudi izredno. (foto: pexels.com)
Pokojnine se bodo prihodnje leto glede na proračunske dokumente uskladile tako redno kot tudi izredno. (foto: pexels.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Po pokojninskem zakonu 40 let pokojninske dobe brez dokupa pomeni 40 let, v katerih je bila oseba obvezno vključena v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Po noveli pokojninskega zakona, ki se je začela uporabljati 1. januarja letos, pa se tudi prostovoljna vključitev v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje v času do konca leta 2012 šteje kot pokojninska doba brez dokupa, so zapisali na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije.

Starostna upokojitev v letu 2019
Tako moški kot ženske se bodo lahko prihodnje leto upokojili tudi s 65 leti starosti in z najmanj 15 leti zavarovalne dobe, ženske pa tudi s starostjo 64 let in šest mesecev ter z najmanj 20 leti pokojninske dobe.

Pravico do starostne pokojnine je v določenih primerih mogoče pridobiti tudi pri nižji starosti. Nekatere od predpisanih starosti je mogoče znižati zaradi skrbi za vsakega rojenega ali posvojenega otroka, zaradi služenja obveznega vojaškega roka in zaradi vstopa v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje pred 18. letom starosti.

Ob dopolnitvi 38 let pokojninske dobe brez dokupa se starostna meja zniža s predpisanih 65 let starosti zaradi skrbi za otroke za največ štiri leta, in sicer do dopolnjenih 61 let, moškemu pa zaradi služenja obveznega vojaškega roka za največ dve leti, in sicer do dopolnjenih 63 let.

Pravico do starostne pokojnine je mogoče pridobiti pri nižji starosti tudi zaradi dela na delovnih mestih, na katerih se je zavarovalna doba štela s povečanjem oz. kot t. i. beneficirana doba. Prav tako pa je to pravico mogoče pridobiti pri nižji starosti zaradi osebnih okoliščin, pogojenih z zdravstvenim stanjem, zaradi katerih so bile osebe do 31. decembra 1999 upravičene do štetja zavarovalne dobe s povečanjem, od 1. januarja 2000 dalje pa do prištete dobe.

Predčasna upokojitev
Predčasno se bodo lahko tako moški kot ženske upokojili s starostjo 60 let in 40 leti pokojninske dobe. Za razliko od pogoja za starostno upokojitev, kjer je zahtevanih 40 let pokojninske dobe brez dokupa, gre v primeru predčasne pokojnine za 40 let pokojninske dobe, ki denimo lahko zajema tudi leta, ki so jih zavarovanci dokupili.

Predčasna pokojnina se odmeri glede na dopolnjeno pokojninsko dobo od pokojninske osnove tako kot starostna pokojnina, tako odmerjen znesek pa se nato za vsak mesec manjkajoče starosti zmanjša za 0,3 odstotka do dopolnitve starosti 64 let in šest mesecev pri ženskah oziroma do dopolnitve starosti 65 let pri moških. Tako se lahko zmanjša za največ 18 odstotkov, zmanjšanje pa je trajno. Za predčasno upokojitev ni mogoče na nobeni podlagi znižati predpisane starosti.

Pravica do vdovske pokojnine
Vdova oziroma vdovec bo v letu 2019 praviloma pridobil pravico do vdovske pokojnine, če je ob smrti zakonca dopolnil 56 let in šest mesecev starosti, kar je šest mesecev več kot v letošnjem letu. Če vdova ali vdovec do smrti zavarovanca oziroma uživalca pravic ne dopolni 56 let in šest mesecev starosti, dopolni pa 51 let in šest mesecev, pridobi pravico do vdovske pokojnine, ko dopolni 56 let in šest mesecev starosti.

Usklajevanje pokojnin
Pokojnine se bodo prihodnje leto glede na proračunske dokumente uskladile tako redno kot tudi izredno. Če bo gospodarska rast za leto 2018 presegla tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP), bo izredna uskladitev enoodstotna, če bo gospodarska rast presegla štiri odstotke BDP, bo 1,5-odstotna, če pa bo gospodarska rast presegla pet odstotkov BDP, bo izredna uskladitev dve-odstotna.

Letni dodatek bo prihodnje leto izplačan skupaj z izplačilom redne pokojnine za julij, poročajo slovenski mediji.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Imate težave s spanjem? ZAČNITE SPATI GOLI (pravijo strokovnjaki)

Ponoči ne morete spati? Ste pod stresom in doživljate t...

NAVADNI RMAN– zeliščni super-junak narave (piše zeliščarka)

Na prvi pogled se morda ne zdi nič posebnega S svojimi ...

»Halo, tukaj prevarant.« Kaj vse vam bodo rekli prek telefona?

Ste že kdaj prejeli nenavaden telefonski klic z neznane...

Ana Petrič: "Starejši ne vedo, kakšne pravice jim pripadajo."

"Ne načrtujejo na zalogo. Prepozno začnejo prilagajati ...

Imate nekaj prihrankov? Kako jih v zrelih letih najbolje zaščititi in smiselno uporabiti

Ko si v življenju počasi ustvarimo občutek varnosti, je...

Intervju: "To je starost, ko pridemo do točke brez vrnitve, kar se tiče višine pokojnine."

"Če varčujemo, nas bo čas bogato nagradil. Če pa vse ži...

AMERIŠKI SLAMNIK - krepi imunski sistem, pomaga v boju z virusi in okužbami

Pod drobnogled smo vzeli ameriški slamnik ali ehinacejo...

Ostati FIT ni več le stvar telesa – zdaj je čas tudi za finančno kondicijo

V času, ko se življenje hitro spreminja in negotovosti ...

Za dober imunski sistem čistite in krepite limfo

Pomemben del imunskega sistema je tudi limfa. Zato, če ...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milena Miklavčič

Milena Miklavčič
novinarka, pisateljica


"Od nas samih je odvisno, s katero nogo bomo vstali. To je recept za uspešno življenje, ne nazadnje tudi v zrelih letih."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.