Voda je nenadomestljiva naravna dobrina, od nje je odvisna kakovost bivanja, pa tudi obstoj življenja samega. Kot so zapisali na spletnih straneh Statističnega urada Republike Slovenije, je pomembno, da se zavedamo, da je voda vir našega življenja. Zato mora biti naša skrb namenjena predvsem ohranjanju kakovosti vode.
Slovenija se uvršča med vodno zelo bogate države v Evropi. Letno se po ozemlju naše države samo v rekah in potokih pretoči okrog 34 milijard kubičnih metrov vode. To pa pomeni, da skupna količina vode na prebivalca skoraj štirikrat presega evropsko povprečje. Večina rek izvira v alpskem svetu, zato je tudi največ pitne vode prav v zgornjem delu rek.
Večina vode iz javnega vodovoda se pri nas načrpa iz podzemnih virov. Po zadnjih podatkih Statističnega urada RS iz leta 2010, je bil ta delež kar 98 odstoten, le majhen del vode, le dva odstotka, pa se načrpa iz površinskih voda. Oskrba s pitno vodo iz površinskih voda pa se zaradi njene slabe kakovosti z leti še zmanjšuje.
V letu 2010 je bilo v Sloveniji porabljenih skupaj 125 milijonov kubičnih metrov načrpane vode. Od tega je bilo 85 milijonov kubičnih metrov vode namenjenih za gospodinjstva, 31 milijonov za druge gospodarske in negospodarske dejavnosti, šest milijonov je bilo dobavljenih drugim vodovodnim sistemom in trije milijoni kubičnih metrov vode je bilo porabljenih za potrebe gasilcev, za čiščenje cest in ulic.
V letu 2010 je vsak Slovenec porabil 117 litrov vode dnevno, največ vode so porabili v osrednjeslovenski statistični regiji, so še zapisali na spletnih straneh Statističnega urada RS.