Danes je Kraški rob zaradi mogočnih sten ter neokrnjene narave zaščiteno naravno območje, kjer ima svoj prostor kar 1688 živalskih vrst in kjer veliko število metuljev kaže na neonesnaženost okolja. Vsemu temu pa svoj pomemben pečat dodajo še tipične vasice in prijazni domačini.
Socerb je vasica na vrhu Kraškega roba, kjer stojijo ruševine gradu Strmec. Grad je zgrajen na samem robu kraške stene in slovi po svoji burni zgodovini. Z gradu se odpira edinstven pogled na flišno gričevje Slovenske Istre, obalna mesta in ob lepem vremenu tudi na celoten Tržaški zaliv. Zaradi tega je Socerb odlično izhodišče za obisk tega območja.
Gotovo je zanimiva tudi vasica Črni kal. Ta se ponaša z baročno cerkvijo sv. Valentina, ki so jo postavili na temeljih stare cerkvice. Zanimiv je nagnjen zvonik, ki se je zaradi posedanja terena ob stiku fliša z apnencem nagnil za dober meter. Sprehod do vaške cerkvice in Benkove hiše – najstarejše srednjeveške kmečke hiše na Slovenskem, vam bo razkril še marsikatero zanimivost.
Pod Črnim Kalom se nahaja Osp - ena najstarejših slovenskih vasi. Ponaša se s strnjenim vaškim jedrom, prepredenim z ozkimi ulicami. Nad naseljem se dviga mogočna kraška stena, oblikovana v podkvasto obliko, ki je široka 500 m ter visoka preko 200 m in predstavlja enega najpomembnejših plezalnih območij v Evropi. Sprehod po vasi vse do znamenite stene je gotovo izkušnja, ki je ne boste pozabili.
Tudi vasica Podpeč , zgrajena pod mogočno pečino, ponuja bogato vaško arhitekturo. Nad vasjo stoji zanimiv obrambni stolp, ki je eden najbolje ohranjenih utrdb na Kraškem robu. V vasi se nahaja tudi Prkičeva hiša (staro srednjeveško kmečko poslopje) ter zanimiva cerkvica Sv. Helene.
Pot nas v nadaljevanju lahko popelje v Hrastovlje – najbolj poznano vas v teh krajih. Vasica je najbolj poznana po cerkvici Sv. Trojice, ki jo dopolnjuje četverokotno taborsko obzidje iz 16. stoletja ja. To je služilo kot zavetišče domačemu prebivalstvu pred udori Uskokov in Turkov. V cerkvi si ob zanimivi razlagi ogledamo znamenite freske iz leta 1490, med katerimi je najbolj znan „Mrtvaški ples”, ki nam nazorno prikazuje, da smo pred smrtjo vsi enaki.
Pravljične vasice na kraškem robu so turistično dokaj nepoznane in zato še posebej pristne ter zaradi svoje burne zgodovine in čudovite narave še kako zanimive! Verjamem, da bodo navdušile tudi vas.
Avtorja fotografij: Alberto Pucer in Autentica
Če želite na izlet na Kraški rob, kliknite TUKAJ.