Večina mrčesa, ki nas pika, ne prenaša bolezni. Kar pa ne pomeni, da nas mesto pika ne bo srbelo oziroma dražilo.
Če ga zalotite pri delu, se komarja čim prej rešite. Nato pa mesto, kamor vas je pičil, dodobra očistite. Da bi ublažili srbenje in rdečico, je najpreprostejša metoda običajno najboljša, pravijo dermatologi. Kar pomeni ledene obkladke – 10 minut gor, 10 dol. Če pa se hladna kompresija ne obnese in nimate pri roki drugega, so uporabne tudi običajne kuharske sestavine. V tem primeru vam lahko prav pride kis, ki je naravni antiseptik, kislina pa pomaga uravnotežiti pH srbeče kože, ki rada hitro postane razdražena in izsušena. Uravnotežena pH je namreč ključna za zaščiteno kožo. Ta se prilagaja – odvisno od ravni hormonov in okolja – in je temu primerno alkalna oziroma kisla.
PREBERITE TUDI: Enostaven trik, ki prežene vse insekte v hipu!
Najbolj primeren je jabolčni kis, saj vsebuje več encimov kot druge vrste, kar lahko pomaga pri zdravljenju kože in procesu ponovnega uravnoteženja pH. Priročna je tudi v vodi raztopljena soda bikarbona, limona pa pomaga uničiti bakterije, ki bi se lahko prenesle na razdraženo mesto. Njen sok ima blag pomirjajoč učinek, ki pomaga pri takojšnjem lajšanju srbečice. Podobno deluje tudi limeta. Velja pa na tem mestu opozoriti, da vas zna zelo zapeči, če ste si srbeče mesto pretirano spraskali.
Prav vam lahko pride tudi sol, ki vpija vlago in zmanjšuje otekline, bazilika pa za hlajenje pika. Uporabite lahko tudi čebulo, ki ublaži otekanje in srbečico – njene protivnetne sposobnosti so dokumentirale številne študije.
PREBERITE TUDI: Najboljši nasveti s katerimi se boste znebili mravelj