Ljudje, ki uživajo veliko zelenjave, rib in olivnega olja, se ponašajo s 15 odstotki manj beljakovine amiloid beta, domnevno glavne sestavine v senilnih lehah. So oblika amiloidnih plakov, ki jih najdemo v možganih bolnikov z Alzheimerjevo boleznijo.
Tako lahko že po treh letih vztrajanja s sredozemsko dieto govorimo o ohranjanju možganske aktivnosti, ki bi lahko nastop Alzheimerjeve bolezni odložila za tri leta in pol.
Nekateri strokovnjaki menijo, da pri razvoju bolezni pomembno vlogo igra življenjski slog in da je zdravljenje pogosto neučinkovito, če so možgani že načeti, predhodne raziskave pa so pokazale, da bi ribe in zelenjava lahko s preprečevanjem poškodb krvnih žil v možganih preprečevale tudi demenco.
Strokovnjaki z newyorške medicinske fakultete Weill Cornell Medicine so analizirali 70 zdravih odraslih oseb, starih med 30 in 60 let. Na začetku študije so zabeležili znake demence pri vsakem od njih ter prehrano. 34 udeležencev se je držalo sredozemske diete. Izkazalo se je, da so slednji po dveh letih v možganih imeli znatno manj prej omenjene beljakovine.
Lani je bila nagrajena raziskava, v kateri so znanstveniki povedali, da bo mogoče v 10 letih Alzheimerjevo zdraviti podobno kot HIV. Kar pomeni preprečevanje nadaljnjega razvoja obolenja ter s tem simptomov, in ne njihovega izničenja, ko bodo že nastopili. Bolezen bo sicer še prisotna, a v zamejeni obliki.