Spoštovana,
Iz vašega pisanja izhaja, da z vašim partnerjem živita v izvenzakonski skupnosti. Po zakonu o dedovanju je izvenzakonska skupnost na področju dedovanja izenačena z zakonsko zvezo. Torej v primeru vaše smrti vaš partner deduje po vas. Glede na dejstvo, da s partnerjem nimata skupnih otrok, navedeno pomeni, da se deduje v drugem dednem redu. V tem primeru pridejo v poštev naslednji dediči; vaš partner deduje ½ vašega premoženja, ½ premoženja pa dedujejo vaši sorodniki torej mati in sestra. Če ti ob vaši smrti ne bili več živi, pridejo v poštev njuni nadaljnji potomci.
Izrazila ste željo, da po vas dedujejo otroci vašega partnerja. To lahko dosežete z oporoko, vendar tudi v primeru oporočnega dedovanja lahko vaša mati in vaša sestra dedujeta kot nujni dedinji, zato z delom premoženja (nujni dedni delež) ne morete prosto razpolagati. Lahko pa to dosežete z odplačnim razpolaganjem za primer smrti. Gre za pogodbo, s katero vse svoje premoženje prenesete na svojega naslednika šele ob smrti (lahko pa tudi že prej), ta pa se s pogodbo zaveže, da bo za vas skrbel in nudil potrebno pomoč.
Svetujem vam, da poiščete odvetnika oziroma notarja, ki vam bo lahko natančno svetoval in se boste lažje odločila za ureditev premoženjskih razmerij za primer smrti.
mag. Mateja Likozar Rogelj,
univ. dipl. pravnica