Pozdravljeni ga. Vlasta,
kot ste se verjetno že sami poučili in v zadnjem letu tudi izkusili, se dementni bolniki v večji meri osebnostno spremenijo. Z napredovanjem bolezni bolniki tudi telesno opešajo. Nič več niso sposobni opravljati osnovnih življenjskih aktivnosti, in vse bolj potrebujejo pomoč drugih.
V vaši izpovedi je čutiti, da se s stisko, ki ji je prinesla bolezen vaše mame v družino, več ali manj soočate sami. To v veliki meri vpliva tudi na vaš notranji mir, potrpežljivost in toleranco, ki jo pod bremeni skrbi ne morete ohranjati. Glede na odnos, ki sta ga opisali s strani vašega moža je zelo očitno, da vas že zelo pogreša, čeprav to sporoča na vam nerazumljiv način. Zagotovo ga pogrešate tudi vi, le trenutne obremenitve vam tega ne dovoljujejo.
V podobnih razmerah, kjer gre za težje oblike bolezni v družini, mnogokrat opažam, da svojci utrpijo začetne faze izgorelosti, kar posledično vpliva na odnose v družini. Vsekakor bi bilo vse lažje, če bi bili deležni moževega razumevanja in pomoči, vendar kot pišete tega še ne zmore. V prvi fazi priporočam, da si večkrat vzamete skupen čas za iskren pogovor, kjer lahko poudarite hvaležnost za vse, kar je doslej z vami delil, dosegel, z vami hrepenel. Z njim lahko podelite tudi vaše strahove, skrbi in nemoči, kjer se izogibajte iskanja krivca in prelaganja odgovornosti. Ob vaši iskreni drži bo zagotovo tudi on izrazil svoja čutenja, pogrešanje in strahove. Okrepitev vajinega odnosa bo posledično osvobajajoče vplivalo na odnos do mame in večje razumevanje bolezni. In kot večina »stisk« bosta tudi vidva opazila, da vaju je prav mamina bolezen ponovno povezala, povrnila pristnost in obnovila ljubezen.
Prav tako vam iz razloga izgorelosti priporočam pomoč strokovnih služb (npr. patronažne), včasih se najde tudi kakšna prijazna prostovoljka. Ob takih odločitvah je seveda pomembno, da ste v sebi mirni in brez občutka krivde.
Dovolite si pomoč, ki je za vas sprejemljiva, prisluhnite sebi, skušajte ob tem slišati tudi vašega moža in opazili boste, da tudi k mami pristopate mirnejši, bolj sproščeni in v veliki meri se tudi dementni ljudje odzovejo mirneje na naš prihod v njihov svet.
V kolikor imate občutek, da bi ob mojem odgovoru potrebovali še psihoterapevtsko vodenje me kontaktirajte na moj elektronski naslov.
Vse Dobro vam in vaši družini.
Jožica Poličnik,
spec. zakonske in družinske terapije
jozica.policnik@gmail.com